Історичний комплекс палац Стецьких розташований на берегах річки Стави у селищі Великі Межиричі Корецького району. До складу маєтку Стецьких в Рівненській області входять палац, два флігелі, парк із ботанічним садом та штучним ставком, житлові будинки для слуг, стайня, псарня, фольварки, а також костел із родовим склепом.
Історія будування палацу Стецьких
Коли збудований палац Стецьких? 1789 року почалося будівництво палацу на місці старого замку, залишками якого були лише рови. Архітектором проекту було призначено Домініка Мерліна, поляка італійського походження.
Він оформив будівлю у стилі класицизму на свій смак. Він був архітектором палацу Лазенок у Варшаві та здійснив реставрацію Уяздівського замку. Його визнавали найкращим королівським архітектором. На гравюрах Наполеона Орди зображені маленькі штучні озера, бруковані доріжки для прогулянок, затишні альтанки біля Стецького палацу. На жаль, все це існує лише на мистецьких творах. Панування Стецького закінчилося сумно 1831 року, коли російська царська армія увійшла до міста і відібрала у власника і поселення, і резиденцію.
Опис маєтку
Палац мав два фасади. Головний вхід був прикрашений портиком іонічного ордену, колони розміщувалися у два ряди – шість усередині та чотири назовні. До палацу симетрично прибудовано дві дугоподібні галереї-переходи, що з’єднують його з флігелями. Внутрішній бік галерей прикрашений колонами тосканського ордера.
Історія палацу Стецьких сповіщає, що він був збудований за французьким плануванням, де парадний зал знаходився на другому поверсі. Сходові стіни прикрашали картини руїни старого замку, а стеля була прикрашена зображенням нового палацу. Головний зал у стилі бароко зберіг ліпнину та архітектурні деталі.
Що цікавого в палаці Стецьких?
Неподалік палацу в саду розміщалася будівля театру на кілька сотень глядачів, де виступали як аматорські актори, так і трупи, що гастролювали. Також на території маєтку функціонували музична капела та оркестр.
Архітектор Шимон Богуміл Цуг створив іменний парк у ландшафтному стилі, який прикрашали штучний ставок, ботанічний сад із оранжереями та будинок палацу. Поруч із палацом знаходилися будинки для слуг, відомі серед місцевих жителів як «шворки». У стайнях маєтку містилося понад сотню чистокровних англійських та турецьких скакунів, яких доглядали конюхи німецького походження. Помісна економіка включала кілька фільварків, включаючи найбільший у селі Новини, з лісопильнею. На додаток, наймані працівники займалися скотарством та землеробством.
У костелі святого Антонія знаходилася підземна усипальниця, де лежали тіла місцевої знаті, членів родини Стецьких, включаючи Павла Стецького. У 2014 році останки з крипти були перепоховані поряд із костелом.
Сьогодення палацу Стецького
Сьогодні колишня резиденція Стецького перетворилася на школу-інтернат, де навчаються діти. Ви можете відвідати будівлю та насолодитися її пишністю.
Як дістатися до палацу Стецьких?
Адреса палацу Стецького: вул. Грушевського 27, с. Великі Межирічі, Корецький р-н, Рівненська обл., Україна.
Задаючись питанням як дістатись до палацу Стецьких в Великі Межирічі з Києва, варто віддати перевагу можна користуватися маршрутці, що відправляється з Південного вокзалу. Попросіть водія доставити вас до повороту на Великі Межиричі, де можна почекати автобус у бік Губків.
З Рівного можна доїхати автобусом вулицею Київська, 40, але рекомендується використовувати власний автомобіль. Село розташоване недалеко від траси Київ – Чоп.
Після прибуття у Великі Межирічі, рекомендується відвідати костел Святого Антонія та Петропавлівську церкву.
Більше про цікаві місця Рівного та області читайте в категорії Туризм на нашому сайті.