Острожчина є одним з найцікавіших регіонів Рівненської області. Туристи та гості міста відвідують Острог, щоб побачити пам’ятки архітектури, культури, серед яких замок князів Острозьких, Межиріцький монастир, музей книги та друкарства, Острозьку академію. У статті розповімо детальніше історію створення, як дістатися, що можна подивитись тощо.
Музей книги та друкарства: історія
Заклад був створений як окремий відділ Острозького краєзнавчого музею, відкрито вхід було у 1985 році. Сприяли цьому поціновувачі книг Світлана Позіховська та Євген Шаповалов. Історія будівництва друкарні в Острозі є досить цікавою і пов’язана з XVIII століттям. Розміщений культурний заклад на території Луцької надбрамної вежі . Споруда мала оборонне значення для міста, такий рідкісний зразок називався барбакан. Складається з укріплень баштового і баштанного типу, які з’єднуються між собою внутрішньою міською брамою, проходом по якому ходила охорона.
Архітектором є Якуб Мадлайн у XVII-XVIII століттях, працював майстром у львівському малярному цеху. План побудови є складним у вигляді прямокутника та овалу, висота складає 18 метрів. Оздоблює вежу аттик, виконаний у стилі ренесансу, прикрашений різьбленням з білого каменю. Саме це місце де розташований музей друкарства оповите багатьма легендами і привертає увагу багатьох людей.
Формування
Експонатами музею є книги, поштовх для формування якого сприяло братство князів Острозьких, які відновили замок і створили цілу бібліотеку з різноманітних посібників та рукописів. У 1910 році члени даної організації відкрили сховище куди потрапили перші книги, такі як Острозька Біблія, Євангеліє, рукописи та стародруки. Активний період розвитку припав на 1970-1990-ті роки, колекція поповнювалась збірками з інших міст: Київ, Харків, Львів, багато посібників купували у священників та навіть місцевих жителів. Значний внесок зробило Товариство книголюбів, саме ними було передано близько 25 букварів, мініатюрних видань.
Експозиція музею книги та друкарства
На даний час музейний фонд складається з приблизно 4900 книг, стародруків XVII-XVIII та XXI століть. Площа музею 400 метрів квадратних, складається з 4-х залів. Представлені об’єкти сприяють висвітленню, ознайомленню з історією української книги від зародження друкування до ХХ століття. На 3-му та 2-му поверхах розташовані основні екземпляри, присвячені історії книгодрукування в Україні, зал 1-го поверху за програмою Міністерства культури є виставковим, саме тут вдалось створити простір з колекційними показами, особливості вежі показані у проектному масштабі.
Експозиційні комплекси
І-й ярус
- писемність слов’ян
- зародження друку в Європі
- культурна та освітня діяльність Івана Федорова
- Острозька друкарня, перші верстати та необхідне приладдя
- діорами
- скрипторій
- середньовічна друкарня
ІІ-ярус
- папірництво в Україні
- Євангеліє
- букварі
- Кобзарі написані різними мовами
- стародруки
- літописи
Як дістатися та час для відвідувань
Графік роботи музею на час написання статті з вівторка по неділю 09:30 до 17:00, понеділок вихідний день. Дістатися до Острога можна маршрутними таксі з ближніх міст Рівне, Нетішин або власним транспортом, що є найкомфортнішим і найшвидшим варіантом.
Ціни
Вартість вхідних квитків для дорослих 50 гривень, діти – 30 грн, за групу до 25-ти осіб доведеться заплатити від 300 грн (студенти), дорослі 400, від 25-ти чоловік до 35-ти студентство 600 грн та 800 дорослі відвідувачі. На безкоштовний вхід мають право пенсіонери (перший вівторок кожного місяця), учні художньої школи, учасник бойових дій, ветерани війни, діти сироти та інваліди І-ІІ групи. Дізнатися детальніше про ціни та екскурсії до музею книги можна за контактним номером 099 222 52 94
- Знаходиться за адресою: місто Острог, вулиця Академічна 5.
Цікаві факти
Існують цікаві факти про музей книги (Острог), серед яких:
- колекція налічує близько 5000 книг
- у закладі знаходяться єдині рукописні версії Західної України (Рукописний Коран, наприклад)
- будівля Луцької вежі має вигляд рідкісного оборонного зразка
- барбакан
- першими експонатами була Острозька Біблія, Апостол, Євангеліє-Апракос
- перша друкарня була створена Іваном Федоровим в Острозі
- у музеї представлені цікаві та оригінальні вишиті книги, а саме Євангеліє, обкладинки виготовляють із шкіри, вага кожної приблизно 9 кілограмів, зберігають їх у спеціально різьблених дерев’яних скриньках-кіотах.
Завдяки старовинним пам’яткам архітектури, освітнім закладам, численним музеям з оригінальним експозиціям Острог має особливу атмосферу спокою, затишку, сприяють цьому також гостинність місцевих жителів, які радо зустрічають кожного туриста. Подорожуйте Україною, пізнавайте свою культуру та історію, що так важливо знати аби мати багате майбутнє.
Більше про цікаві місця Рівного та області читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.