Рівненщина є привабливим для українських та іноземних туристів краєм, що має багато древніх міст з численними пам’ятками, старовинними храмами й іншими унікальними локаціями. Одним із них є колоритне містечко Дубно, історія якого налічує майже тисячу років.
Пропонований текст стане доречним та зручним путівником для допитливих любителів подорожей, перлин старовинної архітектури та комфортного відпочинку. Актуальну інформацію в статті знайдуть і фанати так званих гастрономічних турів, що мають на меті ознайомлення з волинською кухнею.
Історія міста Дубно
Перша згадка про цей населений пункт у літописах датується далеким 1100 роком. Згідно відповідних джерел та свідчень археологічних розкопок, заснований він був набагато раніше, як мінімум у Х столітті.
До отримання статусу міста та магдебурзького права, яке це поселення отримало 1459 року, воно було селом та називалося Дубенка. Ця назва пов’язана з віковими дубовими лісами, які його оточували з усіх боків.
Засновниками та розбудовниками Дубна історики вважають князів Острозьких – можновладців, що в часи Середньовіччя в Європі були відомими політиками.
На рубежі ХІ-ХІІ століть власником цього давньоруського поселення був князь Давид Ігорович.
Відомо, що в 1240 та в 1577 році містечко було майже повністю зруйноване татарами. За часів свого існування воно належало до різних держав. Серед них – Литва та Річ Посполита.
В епоху козацтва даний населений пункт увійшов до території національно-визвольної боротьби проти шляхти, очолюваної Богданом Хмельницьким. Місцеві мешканці вітали прихід військ, ватажком яких був Микола Кривоніс, та всіляко допомагали козакам.
Приблизно три століття тому Дубно прославилося своїми знаменитими, масштабними ярмарками, в яких брали участь тисячі торговців.
А на початку Другої світової війни неподалік міста відбулася битва за участі більш ніж 3 тисяч танків. Хоча техніка та чисельність радянських військ переважала, вони потерпіли поразку.
Що подивитись в Дубно? ТОП цікавих місць
Чим дивне та чим відоме місто Дубно найбільше, так це своїм легендарним замком, що був неприступною фортецею впродовж багатьох століть, та релігійними спорудами, які є очевидцями давно минулих подій і є взірцями різних архітектурних стилів.
Дубенський замок – візитівка міста
Відповідна споруда являє собою комплекс, що включає три пам’ятки зодчества: Надбрамний корпус, палац Острозьких та палац Любомирських.
Будівля біля в’їзної брами, декорованої фамільним гербом Януша Острозького, була зведена в ХVII столітті, а фундамент цієї споруди заклали приблизно на сто років раніше. Вона включає два поверхи та підземелля, що застосовувалися в якості замкового арсеналу.
Портал палацу демонструє стиль, характерний для епохи ренесансу. Увагу туристів привертає химерний візерунок фасаду, що відділяє перший поверх від другого. Він виконаний у східних традиціях.
Проект палацу князів Любомирських створив Доменіко Мерліні, що в 80-х роках ХVIIІ століття був головним архітектором держави Річ Посполита. Зодчий віддав перевагу стилю класицизм, популярному на той час у Західній Європі.
Спасо-Преображенська церква
Святиня, зведена 1643 року, що спершу носила назву храму Святого Спасу на Кемпі і була осередком греко-католиків при монастирі чернечого ордена святого Василія Великого. Споруда з мурованим фасадом та мініатюрною банькою, демонструє стиль класицизм
На початку ХІХ століття монастир закрили, а церква перейшла до Московського патріархату. У 1830-х роках на ній з’явився новий бляшаний дах та прибудова у вигляді дзвіниці.
За радянської епохи храм був зачинений, а коли Україна здобула Незалежність, богослужіння в ньому відновилися. Зараз святиня належить до єпархії УПЦ КП та включена пам’яток архітектури всеукраїнського значення.
Це місце, куди піти в Дубно варто, щоб почути гучний і мелодійний церковний дзвін та помилуватися мальовничими краєвидами річки Іква.
Свято-Миколаївський чоловічий монастир
Споруда, якій понад п’ять століть, побудована в стилі Відродження 1614 року за наказом власника міста. Князя Януша Острозького. Для її міцного фасаду використана цегла та камінь.
Спочатку цей монастир був костелом бернардинів і мав два яруси, на першому з яких розташовувався проїзд арочної форми. Під ним знаходилося підземелля, що сполучало браму з Дубенським замком. Споруда з могутньою баштою-дзвіницею мала чітко виражене оборонне та сторожове призначення.
Наприкінці ХVIIІ ст. монастирський комплекс доповнився кількома вівтарями в стилі рококо. Тоді в цьому місті відбувалися зібрання масонів, які очолював князь Михайло Любомирський.
Від 1855 року колишній костел став православним Свято-Миколаївським собором, а в 1909-му в ньому знову відкрився монастир, але жіночий. Пізніше до святині знову поверталися бернардини, проте ненадовго. Потім у монастирських стінах розташовувалася духовна семінарія.
За часів радянщини монастирське приміщення використовувалося під склади та фабрику художньої галантереї. Статус Свято-Миколаївського Собору йому був повернутий в 1993 році.
Іллінська церква – центральний храм міста
Розповідаючи про Дубно, цікаві місця якого яскраво відображають духовний розвиток Рівненщини, не можна обійти увагою Центральний Свято-Іллінський кафедральний собор.
Порівняно з іншими сакральними спорудами Волині, ця пам’ятка відносно молода. Побудована була вона в 1912 році на місці колишньої дерев’яної церкви за власні кошти дубенчан. Є факти, що виділити гроші на спорудження храму обіцяв цар Олександр ІІІ, проте своєї обіцянки імператор не дотримався.
Архітектура будівлі є характерною для неросійського стилю. Храм, зведений із цегли, має п’ятикутну форму та п’ять верхівок. За дизайном та орієнтацією він не схожий на інші православні церкви.
За часів Першої світової війни, коли частина міста була окупована австрійськими військами, багато церковного майна, в тому числі цінних ікон, було знищено та вкрадено загарбниками.
Уціліти дивом удалося лише одній старовинній іконі, написаній в ХVI столітті – вона зображує пророка Іллю. Зараз цей унікальний витвір середньовічного іконопису можна оглянути в каплиці Святого Пророка Іллі, що на території заповідника Дубенського замку.
Луцька брама на дорозі з Дубна до Луцька
Це ще одна візитна картка міста, що є пам’яткою архітектури національного значення. Процес її будівництва був завершений 1623 року. Проект створив видатний зодчий Якуб Медлені.
У перші століття свого існування брама, мури якої зведені з каменю та цегли в стилі ренесанс, виконувала двояку функцію. Вона була оборонною вежею та заїзними воротами. Із заходу укріплення захищав земляний вал, а перед Луцькою брамою знаходився рів із водою та міст. Фасад фортеці має незвичайну форму, у вигляді видовженого прямокутника з одним подібним до овалу торцем.
За часів ХVIIІ століття ця локація була місцем зібрань членів масонської ложі «Досконала таємниця». Сектанти на чолі з власником міста Михайлом Любомирським, засідали на верхньому, третьому поверсі.
Є думка дослідників, що саме цей архітектурний об’єкт детально описується у відомому творі Миколи Гоголя «Тарас Бульба».
Велика Дубенська синагога
Може реально зацікавити гостей міста Дубно екскурсія, програма якої включає ознайомлення з Великою синагогою – однією з найбільших єврейських святинь східноєвропейського регіону.
Зведена ця древня сакральна пам’ятка барокового стилю з вікнами форми троянд на дивовижним шатровим куполом на початку ХVI століття. Її базове призначення було оборонне. Коли відбувалася національно-визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького, дана фортеця мала захищати місто від козаків.
Ці буремні події призвели до часткових руйнувань храму, тож актуальним стало його відновлення. Відповідна реконструкція всіляко підтримувалася власником міста, Михайлом Любомирським. Прихожани висловили свою вдячність можновладцю, увічнивши його пам’ять. Над входом до синагоги з’явилося зображення фамільного княжого герба з ініціалами їх благодійника.
Наразі святиня, в якій за часи Другої світової нацистами було створене гетто, терміново потребує реставрації.
Де зупинитися? Готелі та гостьові будинки
Якщо читачів переконав наведений матеріал про Дубно, що подивитись в ньому можна багато старовинних об’єктів дійсно унікальної цінності, саме час подумати про візит до цього містечка.
А щоб не квапитися з оглядом його визначних місць чи принаймні відпочити з дороги, слід заздалегідь подумати і про те, де зупинитися в Дубно.
Містечко пропонує туристам кілька таких закладів, які, згідно відгуків постояльців отримують оцінки «чудово», «відмінно», «ідеально» та «дуже добре».
«Dubno»
Недорогий готель, що знаходиться на вулиці Данила Галицького, 9, поблизу легендарного монастиря бернардинів. Перевагами цього закладу, що пропонує постояльцям 25 затишних номерів, є наявність на всій його території безкоштовного Wi-Fi-зв’язку, ванних кімнат з необхідними туалетно-косметичними засобами та кухонь з потрібним приладдям, у тому числі електрочайником.
Сервіс готелю «Dubno» включає сніданки для клієнтів, які можуть подаватися їм прямо в апартаменти. При ньому працює екскурсійне бюро – це чудова можливість знайти професійно компетентного гіда і спланувати свій туристичний маршрут по Дубно прямо на місці.
Для гостей, що приїжджають на авто, передбачений паркінг, а до міського центрі звідси трохи менше двох з половиною кілометрів.
«Antique House»
Готель бізнес-класу для особливо вимогливих відвідувачів з преміальним сервісом та номерами підвищеної комфортності (вул. Замкова,17).
Недалеко, у пішій доступності від нього знаходиться Свято-Миколаївський Собор, Велика синагога та костел святого Яна.
Ситні та смачні сніданки входять у вартість проживання. Претенденти на повноцінні обіди й вечері можуть задовольнити свої гастрономічні потреби в готельній ресторації, меню якої включає багато дієтичних, дитячих та веганських страв. А любителів якісної випивки та апетитних закусок не розчарує місцевий бар.
З вікон та терас апартаментів закладу, залежно від їх категорії, відкриваються симпатичні види на місто або прекрасні панорами, від яких не відвести очей.
«Фермерська хата»
Міні-готель з дуже турботливим та приязним персоналом, що забезпечує постояльцям можливість бездоганного відпочинку.
Знаходиться він на міській околиці, в п’яти кілометрах від центру Дубна. Щоб клієнти могли розслабитися після насиченого екскурсіями дня, у цьому готельчику на них чекає глибоководний басейн, сауна, бар з відкритою терасою й більярдним столом та обладнання для гри в настільний теніс.
Любителі барбекю можуть отримати все необхідне приладдя для такої кулінарної справи і влаштувати пікнік прямо в садку, на території «Фермерської хати» – для відповідної трапези там передбачені спеціальні столики.
Гостям тут пропонуються м’якенькі рушники та капці, а ще супутникове телебачення і камін.
«Гостинний Боцюн»
Таку назву має гостьовий будинок, що знаходиться на вулиці Замковій, 14. Адміністратор та обслуга в цього справді гостинному закладі вільно володіють декількома мовами, в тому числі польською та англійською.
Перевага готельчика і в тому, що він за домовленістю приймає постояльців із домашніми тваринами – це підстава, щоб чотирилапих улюбленців взяти з собою в мандрівку.
Сервіс Hostynnyi Botsiun включає послуги екскурсовода, пральні та доставку продуктів. У охайних номерах із елегантною паркетною підлогою передбачені сейфи для зберігання цінних речей та сучасні телевізори з плоским екраном.
Всього власники цього закладу з приватним паркінгом та безкоштовним інтернетом здають в оренду 9 світлих та просторих номерів, розрахованих та двох або трьох постояльців.
Де поїсти в Дубно? ТОП ресторанів та кафе
Ресторанний бізнес для такого невеликого містечка тут досить розвинутий, так що навіть найвимогливіші гурмани розчаровані не будуть.
Опитування дубнівців та гостей міста показало, що найпопулярнішими в ньому є кілька закладів громадського харчування.
«Перлина»
Сюди варто завітати, щоб скуштувати традиційні українські страви чи самобутні наїдки суто волинської кухні, які гостей з інших регіонів країни приємно здивують.
Місцеві мешканці часто в цьому ресторані відзначають родинні та корпоративні свята – його банкетна зала, розрахована на сотню посадкових місць, дозволяє влаштувати свято з розмахом.
Персонал «Перлини» відвідувачі характеризують як чемний, розторопний та терплячий, а ще їм подобається тутешня жива музика, що розважає гостей щовечора, приємний інтер’єр та ідеальна чистота.
Адреса такого раю для любителів смачненького, двері якого відкриті щодня з 11.00 до 24.00, – вулиця Забрама, 25-а.
«Гранд»
Ресторація поблизу Дубенського замка, що приваблює стильним інтер’єром та надзвичайно широким вибором страв.
Фаворитами в меню «Гранда» є завжди свіжі фірмові м’ясні наїдки, страви зі свинини, птиці та риби, солянка, тістові смаколики (вареники, млинці, пельмені тощо), авторські салати та коктейльні напої – від класичних до ексклюзивних.
Позитивні відгуки заклад отримав за високий рівень обслуговування, відповідний європейському, можливість замовляти їжу на виніс, приємну атмосферу та адекватний прейскурант.
Знайти такий у всіх відношеннях гідний та привабливий ресторанчик можна на вулиці Нечая Данила,1.
«Брама»
Практично всіх клієнтів даний ресторан підкорює своїм шикарним інтер’єром, а, скуштувавши його вишукані фірмові страви, вони залишати відповідне місце не квапляться.
Меню «Брами» вражає різноманітністю – у ньому представлені багаточисленні закуски, основні страви, вина та коктейлі. Кухарі даної ресторації, що мають багаторічний досвід і вкладають у свою роботу душу, спеціалізуються на кухні українській та європейській – їм відомі всі кулінарні секрети.
Не викликає претензій і виконання своїх професійних обов’язків офіціантами – вони завжди поводяться чемно та галантно, догоджаючи кожному гостю.
Ще один позитивний момент для відвідувачів такої ресторації (вул. Забрама, 8) – її цілком демократичні ціни, що по кишені кожному.
«Тарас Бульба»
Місце, куди варто зайти претендентам на ситний обід чи смачну вечерю. Знаходиться цей ресторанчик, який вражає яскравим інтер’єром, оформленим у нестандартній біло-червоно-бежевій гамі, на вулиці Михайла Грушевського.
Хоча даний заклад скромно позиціонує себе як осередок української та домашньої кухні, його реальний рівень набагато вищий.
Меню «Тараса Бульби» включає безліч страв авторських і навіть екзотичних, а їх оригінальна подача та неперевершені смакові якості дозволяють назвати цю ресторацію крутою, елітною.
Фішкою такого гарного ресторанчику й є фірмові десерти з авторською рецептурою, та фантастичним оформленням – вони смакують ласунам з усіх куточків України та навіть іноземним гостям!
Фанатам страв-гриль з апетитною скоринкою варто завітати до банкетного комплексу «Wedding in the castle» (вул. Замкова,7), а тим, хто віддає перевагу японські кухні, краще зупинити вибір на ресторані «Astоria» (вул. Михайла Грушевського, 119) – такі заклади також вважаються у місті популярними.
Заплановану до Дубно поїздку краще не відкладати – це старовинне місто Рівненщини по-своєму красиве о будь-якій порі року. Воно залишає у туристів незабутні враження та бажання повернутися сюди знову.
Більше цікавих місць Рівненщини, на нашому сайті.