Пересопниця – стародавнє історичне поселення України. Є дві версії походження назви цього селища. За першою версією поселення отримало таку назву від пересувної дороги від Володимира до Дорогобужа, за іншою ж версією назва походить від слова “пересип”, яке означало існування греблі на річці Стублі. Селище з цікавою історією, культурою, на території якого був створений культурно-археологічний центр “Пересопниця”, для збереження пам’яток нашої культури, історії.
Історія створення Культурно-археологічного центру “Пересопниця”
Перші укріплення селища Пересопниця були зведені ще у ХІ столітті. У літописах перша згадка фіксується у 1149 році. На той час землями правив син князя Володимира Великого – В’ячеслав Володимирович. У 1241 році після вторгнення литовців селище було спустошене та перестало бути центром князівства. Згодом воно перетворилось на звичайне невеличке село. 1319 рік став роком переходу селища до складу князівства Литовського за правління Гедиміновичів. Відновлення селища та його згадки знову з’являються у ХV столітті .В цей період відбувається активний процес формування самосвідомості українського народу.
Великий внесок у розвиток культури внесла княгиня Анастасія Заславська, за її рахунок було створено першу українську книгу Пересопницьке Євангеліє, за її допомогою було реалізовано переклад Святого Письма на народну мову та вживання староукраїнської мови на богослужіннях, переклад тексту Євангеліє з болгарської мови на староукраїнську мову було здійснено У Різдвяно-Богородицькому монастирі у 1556-1561-х роках.
Що можна подивитись у Пересопниці?
Нині Пересопниця невеличке село Рівненської області, у якому розміщена культурно-археологічна пам’ятка нашої культури “Пересопниця”, створена у 2011 році на 450 років з дати написання Пересопницького Євангеліє , а у 1989 році на місці де колись розміщувався монастир, відкрили пам’ятний знак українській першокнизі. Ви зможете відвідати Пересопницький археологічний музей, музей української Першокниги Пересопницького Євангелія, Музей-скансен “Княже місто”.
Також на території культурної пам’ятки, ви матимете змогу оглянути пам’ятки замкової архітектури, пам’ятки історії, археології. На території туристичного об’єкту проводяться різноманітні історичні заходи, фестивалі ,туристичні екскурсії, кожного року Пересопницю відвідує понад 30 тисяч туристів з різних куточків України і навіть з-за кордону.
Пересопницький археологічний музей
На території Пересопниці знаходиться одна із пам’яток культури – археологічний музей. Це селище є улюбленим місцем археологів, для досліджень вони мають понад 40 гектарів території, та періодично знаходять чимало унікальних знахідок. Лише за час будівництва культурно-археологічного центру було знайдено чимало артефактів, серед яких натільні іконки ХІІ століття, частина булави ХІІ-ХІІІ століть, старовинний посуд, ікони, експозиція музею представлена більш ніж тисячею археологічних експонатів княжої доби і доступні для перегляду усім відвідувачам.
Музей української першокниги Пересопницького Євангелія
Музей розміщений на території культурно-археологічного центру “Пересопниця”.У музеї представлено багато старовинних книг, макет монастиря Пресвятої Богородиці, але найголовнішим символом центру “Пересопниця” та музею першокниги є Пересопницьке Євангеліє. Книгу було написано завдяки сприянню княгині Анастасії Заславської, переклад тексту книги з болгарської мови на староукраїнську мову було здійснено У Різдвяно-Богородицькому монастирі у 1556-1561-х роках. Це старовинна книга вагою 9 кілограм 300 грам, складається з 482 аркушів.
Рукопис прикрашений багатьма орнаментами, мініатюрами, за своїм оформленням Євангеліє немає собі рівних серед інших українських рукописів. Оригінал книги зберігається рукописному відділі Державної бібліотеки НАН України у Києві. Нині старовинна пам’ятка набула значного політичного значення, так як під час інавгурації Президент України дає присягу саме на Пересопницькому Євангелію. З оглядової зони музею можна спостерігати неймовірні краєвиди, а також роздивитись “Княже місто”.
Музей-скансен “Княже місто”
“Княже місто” музей-скасен ( етнографічний музей або музей під небом) культурна пам’ятка, яку можна побачити у Рівненському культурно-археологічному центрі “Пересопниця”. Потрапивши у музей, ви зможете побачити побут, устрій жителів Пересопниці за часів княжої доби. На території розміщений муляж давніх укріплень княжої доби, садиби та церква того часу, яка побудована була на старовинному фундаменті.
Як дістатися до “Пересопниці”
Дістатися до культурно-археологічного центру Рівненської області можна різними способами. Місто Рівне має гарну транспортну розв’язку, з 2019 року до Пересопниці їздить більше транспорту ніж раніше. До Рівного можна дістатися потягом, автобусом, автомобілем, а звідти пересісти на автобус, який прямує до селища. Найзручнішим варіантом для подорожей буде мабуть саме автомобіль, наприклад з Києва до Пересопниці можна доїхати за 4 години, зі Львова за 3 години тощо. Знаходиться культурна пам’ятка у селищі Пересопниця, вул. Вербова 22, Рівненська область. Ви матимете змогу відвідати цікаві та пізнавальні екскурсії у Пересопниці, які можна замовити як туристичний тур до археологічного центру або самостійно завітати у центр та придбати квиток. Працює культурний центр за таким графіком: з вівторка по неділю з 10:00 до 18:00, а понеділок та четвер є вихідними днями.
Пересопниця має багату та цікаву історію, відвідавши культурно-археологічний центр ви можете прогулятись цими місцями, відвідати музеї, екскурсії, потрапити на різноманітні фестивалі, які проводять у стилі княжої доби, майстер-класи, а найголовніше ви матимете змогу на власні очі побачити нашу культуру, історію занурившись у давнину та відчути унікальну атмосферу цього місця.
Більше цікавих місць Рівненщини, на нашому сайті.