Одне з найулюбленіших свят для українських дітей – це свято святого Миколайчика. У зв’язку з переходом нашої церкви до новоюліанського календаря, Святий Миколай 2023 відзначатиметься значно раніше, ніж це було попередні роки. Всі подробиці стосовно дати святкування, історії та традиції свята – читайте у сьогоднішній статті.
У чому особливість свята Святого Миколая?
Традиційно, у цей день до всіх слухняних і не дуже діток, приходить добрий дідусь Миколай. Він потайки вночі приносить подарунки, солодощі, сувеніри. А тим малюкам, які були дуже неслухняними, святий кладе під подушку різочку. Чудотворець може принести подарунок не лише під подушку, але й покласти під ялинку, якщо вона вже прикрашена, кладе смаколики у шкарпетки, чоботи, під ліжко чи біля ліжка.
Святий Миколай 2023: коли відзначатимуть свято цього року?
Останні 100 років святий Миколай приходив до малюків 19 грудня. Хоча до багатьох наших прабабусь і навіть мам цей святий не навідувався взагалі, адже за часів комуністичної влади свято практично було забуте і лише західні регіони України зберігали традицію. Цього року святий Миколай, попри війну і всі негаразди, прийде до дітей у середу 6 грудня (через перехід на новоюліанський календар) і обов’язково покладе різноманітні сувеніри під подушки. З цього дня розпочнеться цикл зимових новорічних свят і міста України, незважаючи на все, знову засяють гірляндами і наповняться передріздвяною радістю і очікуванням дива.
Як з’явилося свято святого Миколая?
Святий Миколай – це людина, яка реально існувала. Він народився приблизно у 3 столітті на території сучасної Туреччини. Його батьки були досить заможні, але при цьому вони були справжніми християнами. Батьки охрестили Миколая, а це була велика рідкість для того часу.
Миколай ріс хорошим хлопчиком, він був справжній аскет. Пізніше він жив у місті Мира, там присвятив себе наукам. Далі його дядько-єпископ висвятив племінника на священника. Коли Миколай став повнолітнім, він втратив батьків. Йому не потрібні були гроші і спадок, тому він весь свій статок витратив на допомогу біднякам і тим, хто цього потребував. При цьому, всі добрі справи він робив таємно.
Але люди дізналися про те, що Миколай робить добрі справи. І вирішили, що він повинен бути їхнім єпископом. У 325 році святий відвідав Перший Вселенський Собор. Священник робив дуже багато хороших справ, він допомагав хворим, визволяв з полону, особливо багато хорошого зробив Миколай для дітей.
День святого Миколая: чи є традиції на свято?
Святого Миколая дуже шанували і любили завжди. Вперше звичай дарувати подарунки дітям прийшов у середньовічну Німеччину. Там батьки таємно вночі дарували сувеніри і смаколики. Пізніше і інші європейські країни почали святкувати цей день. Наприклад, звичай дарувати дітям подарунки був і в Польщі. Кажуть, що саме звідти він прийшов до українців.
Дехто каже, що існує легенда, яка каже, що Миколай вирішив допомогти трьом сестрам без приданого. Він кинув їм три мішки з золотом, які потрапили до шкарпеток. В той час шкарпетки висіли над каміном. Тому у деяких країнах подарунки від Миколая опиняються у спеціальних святкових шкарпетках.
В Україні були і свої звичаї святкування. Традиційно, люди ходили до церкви на день святого Миколая. А після цього збиралися разом, спілкувалися, пекли печиво, яке називали «миколайчиками». Зазвичай воно призначалось для дітей. На Слобожанщині дорослі після церкви варили пиво. На Харківщині святкування продовжувалось три дні. Наприклад, готували узвар і кутю. На Поділлі хатами ходив чоловік – «полазник» – здоровий, багатий і щасливий – він мав першим увійти до хати і принести щастя в дім. На Київщині у цей день тварин кропили свяченою водою.
На день святого Миколая дівчата на виданні перебирали одяг і прикраси у скрині. А потім у цьому зустрічали сватів. Чоловіки мусили встати першими у цей день і відразу обійти господарство.
Пізніше діти почали писати листи Миколаю. Вони і зараз це роблять потай від батьків і надіючись на те, що всі бажання обов’язково здійсняться.
Святий Миколай: Скільки разів на рік відзначають свято?
Традиційне, веселе святкування з подарунками відбувається 1 раз на рік – 6 грудня. Крім цього ще святкують Миколая і 9 травня. В цей день мощі святого були перенесені в місто Барі. Існує легенда, яка пояснює чому Миколая пригадують два дні в році. Кажуть, що якось один віз у селянина застряг у багнюці. Він ніяк не міг його витягнути і тому почав просити людей допомоги. Чоловік попросив святого Миколая і він йому допоміг. Тому Чудотворця і згадують два рази на рік.
Коли саме ви святкуватимете день святого Миколая – виключно ваша справа. Головне, вірити в нього і творити добро цілий рік, незважаючи на дати.
Свято Святого Миколая вважається першим новорічним святом. Тому по традиції напередодні дня святкування люди починають прикрашати свої оселі новорічним декором та встановлювати ялинки. Нещодавно ми писали про те, як прикрасити своїми руками будинок до новорічних свят. Обов’язково скористайтесь цими порадами, і ваша оселя неодмінно матиме неперевершений святковий вигляд, а атмосфера в ній неодмінно стане вишуканою та казковою! Веселого Миколайчика вам та вашим дітлахам!