Недосвідчених орендарів житла в Рівному легко обдурити, тому вони нерідко стають жертвами шахраїв. Але навіть досвідчені люди іноді потрапляють у неприємні історії лише через те, що пустили стосунки з власниками на самоплив і не домовилися з ними «на березі» про умови найму. У даній статті пропонуємо оглянути всі важливі моменти та нюанси стосовно винайму житла в м.Рівне. Поїхали!
Низька вартість оренди – привід насторожитися
Якщо вам попався чудовий орендодавець, який здає пристойну квартиру за непристойно низьку ціну, найімовірніше вас десь обманюють.
Реальні орендодавці уважно вивчають ситуацію і не встановлюють ціну нижчу за ринкову. По Рівному, наприклад, мінімальна планка на оренду однокімнатної квартири сьогодні стартує від 6 тисяч гривень.
Не поспішайте залишати завдаток
Не поспішайте вносити аванс за квартиру, що сподобалася, відразу ж під час перегляду.
По-перше, цілком можливо, що вже завтра знайдеться варіант, який вам підійде більше. По-друге, не можна бути впевненим, що перед вами є саме власник квартири.
Документи – це головне
Тут вам знадобляться максимум уважності та концентрації. Орендодавець зобов’язаний показати вам оригінали паспорта та свідоцтва про власність на квартиру.
Не погоджуйтеся на копії та документи, що ламінують — за такими папірцями шахраї часто здають квартири одночасно декільком орендарям.
Орендуйте за договором
Договір оренди — ваш захист та опора у разі конфліктів та форс-мажорів. Він чітко регламентує права та обов’язки кожної із сторін.
Зазвичай у договорі прописуються дані власника квартири, точна адреса, період оренди, строки оплати та її форми, а також додаткові витрати, які можуть виникнути, наприклад, в екстрених ситуаціях (при затопленні, пожежі).
Якщо договору немає, ваш шанс виявитися ошуканим збільшується в рази. Усні домовленості повинні мати письмове підтвердження, інакше немає гарантій, що їх буде дотримано.
Безготівкова оплата – це добре
Вносячи платежі за безготівковим розрахунком, ви фактично підтверджуєте, що оплата зроблена.
У разі конфліктів ви завжди зможете пред’явити це як доказ. До того ж безготівка — це зручно. Якщо розраховуєтеся готівкою, обов’язково беріть розписки.
Зробіть опис майна
Перед укладанням договору оренди уважно огляньте квартиру та оцініть її стан. Потім у вільній формі або на спеціальному бланку акту складіть список меблів, побутової техніки та інших цінних речей, що знаходяться у квартирі.
Якщо щось не працює або пошкоджено, обов’язково вкажіть це. Так ви підстрахуєтесь від необґрунтованих претензій власника.
Рієлтор — не той, на кому треба заощаджувати
Відмовляючись від послуг рієлтора з міркувань економії, ви ризикуєте втратити більше, ніж зберегти. Професіонал краще і швидше орієнтується на ринку і знає більшість шахрайських схем.
До того ж, він заощадить ваш час на пошук оголошень та комунікації з орендодавцями, візьме на себе перевірку та підготовку документів. Як правило, агентства оцінюють свої послуги у сумі, що дорівнює 50% від місячної орендної плати.
Принципи вдалої угоди
Винаймати квартиру в осінній період та на початку зими невигідно, оскільки ринок «належить» орендодавцю через високий попит на житло. Зростання вартості приблизно на 10% починається з серпня-вересня і до грудня. Сторговуватися сильно не вийде. Ринок активний, і, природно, доведеться швидко приймати рішення.
Найвигідніше орендувати житло навесні і в перші місяці літа, тоді можна спробувати збити ціну. Також заощадити вдасться, якщо вибрати квартиру на першому поверсі. Вони зазвичай коштують на 10% дешевше, ніж інші варіанти.
Звертати увагу слід на те, в якому будинку ця квартира. Якого метражу кімнати, кухня, загальний метраж. Прохідні кімнати чи ні, сучасна квартира чи несучасна. Важливим є контингент в будинку, транспорт. Залежно від цього ставка може відрізнятись на 5–10%.
Крім того, із власником квартири важливо обговорити комунальні платежі. Хтось пропонує оплачувати лише лічильники, а комуналку покриває сам власник, або ж ви відшкодовуєте всі витрати на комунальні послуги.
Не менш важливими є юридичні питання. Потрібно розуміти, агент чи власник пропонує винайняти квартиру. Якщо це агент, то все одно договір повинен підписуватися власником. Щоб переконатися в тому, що це власник, необхідно подивитися його паспорт і бажано отримати витяг з Держреєстру нерухомого майна. Якщо власник не один, то в договорі решта власників теж має поставити свої підписи.
При передачі квартири у користування необхідно ретельно описати стан всього майна, а найкраще сфотографувати чи записати на відео. Це допоможе уникнути проблем та розбіжностей при виїзді наймача. Також слід обговорити і закріпити в договорі, яким чином буде змінюватися і оплачуватись обладнання, що вийшло з ладу.
Знаючи ці поради, ви легко орендуєте достойне житло в Рівному без проблем і непередбачуваних ситуацій в майбутньому.
Більше актуальної інформації читайте в рубриці Нерухомість на нашому порталі.