На Рівненщині є унікальне природне явище – базальтові стовпи. Це – геологічна пам’ятка природи. Знаходиться у Костопільському районі. Базальтові стовпи у Рівненській області являють собою досить щільні ряди колон-багатогранників. Вони мають монументальну та геологічну унікальність.
Як утворились базальтові стовпи? Вони були створені приблизно 50 мільйонів років тому. Це відбулося через активну вулканічну діяльність. Стовпи мають товщину від 0, 6 до 1, 2 метрів. Більшість мають товщину до 1 метра. Висота кожного стовпа від 3 до 30 метрів. Стовпи можна розколювати і їхній розкол буде рівний і акуратний.
На території базальтових стовпів є різноманітні мінеральні речовини: мідь, кальцит, кварц, адуляр, борніт.
Заповідник “Базальтові стовпи”
Де ж знаходяться унікальні базальтові стовпи? Вони розташовуються у межах сіл Базальтового, Нового Берестовця та Берестовця на Рівненщині. площа цього унікального заповідника – 0, 8 га. Має природоохоронний статус з 1972 року.
Створений заповідник на базі Івано-Долинського родовища базальтів.
Заповідник використовуються в основному для видобутку базальту та відпочинку.
Геологічний заказник «Базальтові стовпи» розташований на рівнинній території, що робить його зовнішній вигляд ще більш вражаючим. Простяглися унікальні стовпи приблизно на 230 кілометрів. Кожна колона має форму багатокутника з кількома кутами. Здається, що створені вони людськими руками, а не природою.
Колись у районі заказника були каменоломні. Пізніше утворилися кар’єри, затоплені водою. Вода має яскраво-бірюзовий колір. В центрі одного з озер утворився «Острів кохання», який розташований посередині.
Базальтові стовпи оточені неймовірною природою. Адже, це пишна зелень, яскраві квіти, ароматні трави. Тут можна гуляти, приймати сонячні ванни, вдихати ароматне повітря. Також тут можна займатися скелелазінням. Не кожен любитель зможе покорити вершини базальтових стовпів. Але, якщо у вас сильні нерви, то можете спробувати піднятися на вершину і побачити неймовірний вид.
Крім того, базальтові стовпи у Рівненській області – це джерело для створення легенд, фольклорних творів. Вони стали місцем натхнення та показують людську силу та непохитність.
Кажуть, що найгарніший краєвид на стовпах зранку та ввечері на заході сонця. Тоді природа по-особливому таємнича. Атмосфера казкова та неповторна. Фотографи обожнюють робити світлини саме в цю пору.
Але от базальтові стовпи – це все ж місце для споглядання і релаксу, а не купання. Чому не можна купатися на базальтових стовпах? Тому що це – територія приватного кар’єру підприємства. Біля самого озера знаходитися небезпечно, так само як і купатися в ньому. Місцева влада планує влаштувати там оглядовий майданчик з дозволу підприємства. Саме там будуть максимально безпечні місця для того, щоб споглядати та робити фото.
Місцева влада дуже хоче, щоб базальтові стовпи стали пам’яткою національного значення.
Базальтові стовпи Берестовець
Село Берестовець відоме своїми великими покладами базальту. Ще у 18 столітті біля села були виявлені великі поклади цього каменю. Відповідно до записів, сільський житель Корейчук, коли копав колодязь, викопав великий шматок каменю, який був дуже твердий.
Перші кам’яні копальні були ще у 1835 році. Тоді їх було небагато. У 20-х роках минулого століття польські інженери вирішили розробляти копальні. Каменоломні Мадейських були роздержавлені «Товариством експлуатації каменоломень» з Кракова. Тоді видобуток збільшився.
У 1929 році була прокладена вузькоколійна дорога з Березовця до Костополя. І видобуток каменю ще збільшився.
У 1927 році на каменоломнях працювало 400 робітників, які видобували до 10 тисяч тонн базальту. З нього виробляли пам’ятники, мостили вулиці. Наприклад, тротуари багатьох європейських міст вимощені берестовецьким базальтом.
У селі Базальтове теж значні поклади каменю. Раніше це було містечко Янова Долина, яке було вщент спалене у 1943 році. У 1930-х роках на каменоломнях Янової Долини працювали тисячі робітників. У 1934 році було виділено чимало коштів владою Польщі для будівництва містечка на території, де видобувався базальт. Тут використовувалась ідея будівництва робітничих селищ.
Тут були будинки, вулиці, поліклініка, дитсадок, школа, поліцейське управління, торгівельні ряди, електростанція, стадіон, каплиця, будувався костел.
Зараз – це село, де проживає 494 людини.
Як доїхати до базальтових стовпів?
Базальтові стовпи розташовані за 350 кілометрів від Києва, за 82 кілометри від Луцька, за 55 кілометрів від Рівного. За 15 кілометрів від Берестового знаходиться заповідник. Варто доїхати до Базальтового і там дотримуватись вказівників.
Громадським транспортом можна доїхати до Рівного або Клевані. Звідти до Базальтового або Злазного. Від села Злазного до базальтових стовпів потрібно пройти 2 кілометри.
Базальтові стовпи – це унікальне явище. Обов’язково їдьте туди, щоб помилуватися красою та неповторністю.
Більше цікавих місць Рівненщини, на нашому сайті.