Регулярні вправи для мозку мають важливе значення, особливо у пізньому віці, коли ми прагнемо зменшити ризик розвитку захворювань, пов’язаних із старінням.
Добірка нестандартних вправ для тренінгу й розвитку мозку
Фахівцями доведено, що рівень інтелекту людини визначає сформованість півкуль головного мозку та їх здатність взаємодіяти.
Активізувати ці процеси можна за допомогою спеціальних практичних тренувань. Такі вправи для мозку, будуть корисні для дошкільнят, школярів та навіть для дорослих, які мають особливі освітні потреби, наводяться в пропонованій статті.
Вправи для мозку руками – покращуємо мозкову діяльність
Позитивний вплив дрібної моторики на розумові здібності був доведений ще східними мудрецями. Сучасні фізіологи поділяють цю думку.
Наведені нижче вправи сприятимуть синхронізації роботи півкуль, тим самим вони покращать інтелектуальну діяльність, увагу, мислення та пам’ять.
1) «Малюємо дзеркально»
Виконавцю пропонується, взявши до обох рук по маркеру або олівцю, одночасно малювати лінії та прості візерунки, цифри або букви, розташовані дзеркально, тобто симетричні.
Під час вправи доцільно увімкнути аудіозапис музичної композиції – мелодія має бути приємною та спокійною.
Пістя такої вправи для мозку, рухи вдосконалюється самоконтроль та міжпівкульна комунікацію.
2) «Кулачок – ребро –долонька»
Це вправа-гра. Гравці почергово змінюють положення руки, повторюючи ці рухи за ведучим. Спершу вони за його зразком стискають кисть у кулак, далі кладуть долоню ребром на стіл, потім розправляють усі пальці, кладучи кисть долонею вниз на стіл.
Вправу виконують спершу правою рукою, потім – лівою, а втретє – обома кистями одночасно.
Після вправи для мозку, дитині можна запропонувати повторити всі рухи за пам’яттю ще раз, самостійно.
3) «Ліхтарики»
Кисті кладуть перед собою на горизонтальну поверхню, наприклад, на стіл. Одну руку стискають у кулачок, інша при цьому має лишатися нерухомою. Далі положення рук різко змінюють із точністю до навпаки.
Рухи виконуються спочатку дуже повільно, потім із поступовим прискоренням.
4) «Знаки пальцями»
Пальцями однієї руки показують літеру V, піднявши вгору вказівний та середній пальчик (решта пальців підігнута вниз), а іншою кистю показують нулик, з’єднавши вказівного та пальця з великим.
Далі положення рук змінюють по черзі. Вправа повторюється обома руками кілька разів.
Результатом такої вправи для мозку стане покращення уваги та вміння швидко реагувати на зміну завдання.
5) «Синхронний малюнок»
Перед виконавцем кладуть два аркуші паперу. У кожну руку він бере олівець або ручку (краще, якщо вони писатимуть різними кольорами).
Завдання полягає в одночасному малюванні двома руками певних зображень – це можуть бути прості геометричні фігурки, цифри або букви.
Ускладнений варіант вправи – написання різних слів із однаковою кількістю літер.
Мета цього тренування – навчання мозку виконувати кілька завдань водночас, активізація діяльності двох півкуль.
Ігрові вправи для мозку з метою поліпшення адаптації до змін
Регулярне виконання вправи для мозку навчить дитину пристосовуватися до довколишніх умов, коли вони постійно та динамічно змінюються, швидко та без паніки приймати в непередбачуваних ситуаціях адекватні, логічно правильні рішення.
6) «Чищення зубів неробочою рукою»
Результатами досліджень доведено, що застосування протилежної півкулі мозку (як того вимагає виконання вправи) призводить до швидкого та значного розширення ділянок кори мозку.
Важливо не тільки власне чистити зуби не домінуючою рукою, але використовувати цю є руку для інших дій, пов’язаних із виконанням відповідної гігієнічної процедури (відкривання та використання тюбика, вимивання щітки, коли зуби вже почищені).
7) «Переверни предмет ногами догори»
Картинки, на яких зображені різні знайомі дитині предмети чи об’єкти (овочі, фрукти, меблі, тварини тощо) кладуть у неправильному ракурсі. Можна також ставити «вниз головою» світлини знайомих дитині людей або реальні побутові речі (годинник, капці, чашку).
У цій ситуації малюнки буде розпізнавати «вербальна» сторона головного мозку, перемикаючи увагу гравця.
8) «Прийом душу із заплющеними очима»
Завдання виконавця – виконувати всі звичні дії, не відкриваючи очей: відкривати кран, налаштовувати температуру води, наносити мило на мочалку, намилювати та змивати мило з тіла.
Ця вправа стимулює розвиток тактильних відчуттів, навчає «бачити дотиком», відсилаючи сигнали про свої відчуття мозку.
Таке тренування має бути обережним та повільним, квапити виконавця не слід.
9) «Вивчай асортименту супермаркету»
Дитині пропонується, зупинившись біля певного відділу, уважно оглянути товари на полицях перед собою. Він має це робити, поступово опускаючи погляд згори донизу. Якщо очі натраплять на незнайому річ, яку ще не купували, треба її взяти в руку й прочитати написи на етикетці.
Ця вправа – просте й ефективне рішення для подолання рутини та набуття нового досвіду.
10) «Читання удвох»
Двом учасникам пропонується читати книгу або твір із неї почергово один одному вголос, фрагментами, коли вони постійно міняються ролями читача та слухача.
Секрет у тому, що за сприйняття прочитаного та почутого відповідають різні ділянки мозку.
Додатковий плюс вправи – розвиток комунікативних навичок, уміння слухати співрозмовника, проводити час разом.
На думку фахівців, такі тренування мають виконуватися щоденно – їм достатньо приділити 20-25 хвилин під. Це гарний метод для пауз під час виконання шкільних домашніх завдань, перед відповідною роботою чи просто як гра у вільний час.
Читайте більше про “Красу та здоров’я” на нашому порталі