Вараш – унікальне, молоде і одночасно старовинне місто. Воно манить любителів урбаністики, атому, Полісся і шукачів пригод. Де знаходиться Вараш? Місто розмістилося на берегах річки Стир, у Рівненській області. Відстань до обласного центру – 156 кілометрів.
Місто було побудоване з нуля. 25 травня 1973 року на місці майбутньої атомної станції забили символічний кілок. Навколо станції почали будувати місто-супутник. До цього часу тут було невелике село Вараш. А також місцевість була практично непрохідною, вкритою лісами і болотами. У 1973 році болота були осушені, старі будинки зруйновані, розпочалось будівництво сучасного міста.
Легенда про місто Вараш каже, що ще у 1850-х роках місцева жителька Марія, якій було сто років, пророкувала про те, що тут буде місто майбутнього. Воно буде новим, з куполами церков. Назва міста Вараш походить від древніх провидців, що в давні часи уособлювали чарівників. До того ж, назва пов’язана з волхвами, які могли впливати на сили природи на Поліссі. Дехто каже, що назва пов’язана з угорською мовою і говорить про те, що на території нинішнього міста була фортеця. Художник Андрій Пашко згадував, що колись біля сучасного Вараша був маєток угорського правителя, який зруйнували в часи Другої світової війни.
З 1984 року Вараш має статус міста. Перша назва – Кузнецовськ, на честь героя Радянського Союзу. У 2016 році місто було перейменоване на Вараш.
Що подивитись у місті Вараш?
У місті немає давніх пам’яток, адже будували його на чистому місці, де практично нічого не було. Вперше про село Вараш згадується у 1577 році. Тут було 11 будинків і населений пункт належав Михайлу Чорторийському. У 16-17 століттях село переходить від одного власника до іншого, розвивається і збільшується. За часів Хмельниччини відбувається занепад села і у 1654 році тут налічується лише 4 хати. З часом село повільно почало відроджуватись. У 1776 році було побудовано Михайлівський храм, в якому зберігалися унікальні ікони. Проте, остання служба тут відбулася 10 лютого 1961 року. Після того храм закрили, а під час побудови атомної станції зруйнували. Лише з настанням незалежності храм відбудували.
Під час Першої світової біля села проходила лінія фронту. З 1921 року воно входило до складу Польщі. Під час Другої світової війни постраждало від бойових дій, чимало будинків були спалені. Після війни село поступово відроджувалось. З 1973 року тут – початок будови нового міста.
Куди піти у Вараші, якщо ви приїхали у місто? Звісно, головним об’єктом є РАЕС, яка вражає своїми масштабами. За мирних часів тут відбувалися екскурсії навіть для школярів. Атомна станція має 4 енергоблоки. Її ввели в експлуатацію у 1980 році. Неймовірні краєвиди вражають усіх туристів, які хочуть побачити атомну станцію. Саме стація зображена на гербі міста.
Вараш, цікаві місця якого дуже тісно пов’язані з атомною стацією, буде особливо цікаве тим, хто захоплюється урбаністикою. Адже це приклад штучно створеного міста. Тут все побудовано швидко, практично за кілька років. Вараш дуже схожий за будовою на Прип’ять. Гуляючи містом, можна уявити собі, що такий вигляд мала б Прип’ять, якби не аварія на атомній станції.
У Вараші дуже чиста вода. Її можна пити прямо з крану, адже у місті використовується вода з артезіанських свердловин.
Також цікавою екскурсією є похід до градирень – споруд, що мають висоту 150 метрів і виділяють безпечну водяну пару. Люди дуже люблять бігати навколо них і у місті навіть діє клуб, тих, хто любить бігати біля станції.
Також у місті є музей «Полісся», де можна побачити художні виставки, цікавинки і все те, що пов’язано з АЕС.
Загалом, місто дуже красиве і охайне. Тут багато зелені, квітів, надзвичайно чисто і акуратно. Місто славиться високими заробітними платами, а також тим, що оточене неймовірними поліськими лісами і болотами, озерами. Одним із перлин, яка розташована біля Вараша є Біле озеро. Воно розміщене серед непрохідних лісів за 31 кілометр від міста.
Озеро – друге за розміром на Рівненщині. Максимальна зафіксована глибина – 34 метри. Озеро оточене болотами. У ньому збереглися унікальні рослини льодовикового періоду. Це озеро, яке поєднує в собі цілющі властивості води, навколишнього лісу, боліт, рослин, тварин. Вода багата на гліцерин. За часів Другої Речі Посполитої за наказом Пілсудського воду з озера цистернами возили до Варшави для дружини Пілсудського.
Де зупинитись у Вараші?
Як дістатись до Вараша, якщо ви вперше вирішили побачити атомне місто? Для цього достатньо купити квиток на рейсовий автобус до Вараша з Луцька або Рівного. У місті є залізнична станція, на якій зупиняється дизель-поїзд. Доїхати можна з Ковеля, Сарн.
Де зупинитись, де відпочити у Вараші? Є кілька готелей у місті. Наприклад, готель «Вараш». Тут є 147 номерів різних категорій. Розташований у центрі міста на майдані Незалежності, 3а. Поряд є заклади харчування, банки.
Невеликий затишний готель «Золота підкова» – це компактна будівля, що має свій двір і сауну, парковку. Тут є комфортні номери для одного та двох, що ідеально підійде не лише для туристів, а й для ділових поїздок. Розташовується на вулиці Інженерній, 19.
Де поїсти, відпочити у Вараші, якщо є бажання наблизитись до природи? Можна обрати готель Green Zone, який знаходиться на вулиці Будівельників, 21. Комфортні номери, все необхідне для відпочинку і бюджетні ціни порадують кожного. Також у готелі є можливість поїсти, позасмагати, відпочити біля басейну.
Вараш – це сучасне місто-супутник атомної станції. Його варто відвідати для того, щоб відчути дух атомної епохи, побачити як старовина, природа і наука з’єдналися в єдине ціле.
Більше туристичних місць Рівненщини дивіться у розділі “Туризм Рівне“.