Рівненська область є одним з найоригінальніших регіонів України. Все тому, що Рівненщина – історична земля, яка повниться багатьма пам’ятками природи, архітектури, культури та унікальними об’єктами, аналогів яким нема у інших регіонах. Місцевість на якій збереглися унікальні зразки фольклору та народних звичаїв.
Рівне – адміністративний центр Рівненської області
Адміністративний центр – це населений пункт, для якого законодавством встановленні адміністративні функції управління щодо інших населених пунктів, які розміщені на території центру. Адміністративним центром є, ті населені пункти, які мають найбільшу кількість населення, є розвиненими як промислово, так і соціально та відіграє значну соціальну, економічну роль у розвитку адміністративно-територіальної одиниці. Місто Рівне – це адміністративний центр Рівненської області, мальовничий та затишний куточок України.
Адміністративні райони Рівного
Умовно Рівне поділяють на такі мікрорайони як:
- Центр.
- Ювілейний.
- Басів Кут.
- Боярка.
- Чайка.
- Північний район.
- Льонокомбінат.
- Щасливе.
- Новий Двір.
Якщо цікавитись адміністративним устроєм міста, можна знайти інформацію, що раніше виділяли ще декілька районів, але так як ці райони були невеликі за площею їх просто об’єднали і залишили лише основні великі райони міста. Серед таких були: Воля, Ринкове, Середмістя тощо. Між усіма цими мікрорайонами добре налагоджене транспортне сполучення. У даній статті розповімо детальніше про кожен із мікрорайонів міста, їх особливості, цікаві факти.
Ювілейний
Один з мікрорайонів Рівного, розміщений в західній частині міста. Будували його в радянські часи, складаючись всього із двох будинків на той час, існує інформація, що будували його на честь 50-річчя СРСР, і назву район мав відповідно “50-річчя СРСР”, у кінці сімдесятих років вигадали іншу назву “Ювілейний”, проте достеменно досі невідомо на честь якого ювілею він був названий . У центрі району знаходиться парк “Ювілейний”, палац культури “Хімік” та стадіон “Хімік”. Нині ведуться опитування про перейменування мікрорайону “Ювілейний”.
Північний
Назва району говорить сама за себе, збудований він був на півночі Рівного, тому і має таку назву. Це один із найзеленіших та облаштованих районів міста. Там знаходиться відомий парк “Просвіта”, з великим дитячим майданчиком, це місце де полюбляють відпочивати містяни з дітьми, відпочити на природі смакуючи шашликами, тому у теплу пору року тут можна побачити багато відпочиваючих. Розміщені стадіони на території шкіл, де багато людей, які займаються спортом, грають у футбол, а поблизу стадіонів розміщений басейн, який так полюбився містянам навіть з інших мікрорайонів Рівного.
Боярка
Мікрорайон міста Рівне, назва якого згадується ще у 1882 році, пов’язана із словом “бояр”, яке має декілька значень: “великий землевласник”, “особа найвищого рангу серед службовців”. На початку ХІХ століття Боярка входила до чеської колонії, де згодом почали осідати поляки, місцеві жителі. На даний час у районі розміщені переважно приватні житлові будинки. У цьому районі розташований Рівненський військовий госпіталь, а також акціонерне товариство “Рівнеліфт”.
Басів Кут
У 1429 році була перша згадка про Басів Кут, існує багато версій походження району, проте вчені схиляються до варіанту, що Бас – це ім’я того, хто заснував, а кут – що місцевість знаходиться у куті, далеко від міста. Також існує і версія, що село належало турецькому паші, звідси і назва Пашинський кут, а згодом стали називати Басів кут.
Відомий цей мікрорайон тим, що там знаходиться всім добре відоме озеро Басів кут, штучно створена водойма в руслі річки Устя. Має змієподібну форму і яка виконує роль водосховища, назва походить від поселення у якому воно знаходиться.
Потрапивши у Басів Кут можна спостерігати мальовничі краєвиди, там облаштовано 2 пляжі, також можна покататись на човнах та катамаранах. Неподалік озера знаходиться Басівкутське городище, парк історичної реконструкції “Оствиця”, де відвідувачі мають змогу замовити прогулянку на прадавньому човні озером.
Тинне
Села, які знаходяться близько біля міста згодом зливаються з містами і стають їхніми мікрорайонами, так відбулось із селом Тинне Рівненської області, яке розміщене у південно-західній частині Рівного. Перша згадка датується 1468 роком при поділу ординації князів Острозьких, а у письмових історичних джерелах село згадується у 1649 році.
Назва походить від слова “тин” (огорожа), це поселення нагадує цю свого роду огорожу, саме тудою колись пролягала дорога на Сарни, Березне. Довгий час у селі проживала польська панська сім’я Младзановських, які залишили після себе маєток та неймовірно красивий парк навколо нього, які сьогодні є окрасою Тинного. На території функціонують: ЗОШ І-ІІІ ст, ЗОШ І-ІІ ст., лікарня при якій є поліклініка, дитяче та терапевтичне відділення, пологовий будинок та аптека, тинненське лісництво та млин.
Новий Двір
Перша згадка про поселення помічена у 1545 році в описі “городець” Луцького замку, проте варто зазначити , що давня назва вказується як Бережани, ймовірно через розміщення села при березі річки де і зараз місце над річкою Устя та потоку Квоси йменують Берегом.
Але чому ж тоді назву змінили на Новий Двір? Історики вважають, це відбулось внаслідок переосмислення господарської діяльності, розбудови фільварку, який був поряд біля річки, а словом «дім» йменувались господарські житлові забудови поміщиків, старожили розповідають, що ця версія більш правдивіша, що село розвинулось в нові часи від спаленого Новодвірського поселення, звідки і назва Новий Двір.
Нині у селищі є школа, виробничі об’єкти, церква тощо. А у церкві Воскресіння Христового зберігаються копії метричних книг.
Чайка
Один з розвинених житлових районів чарівного міста Рівне, з хорошою транспортною розв’язкою, розвиненою інфраструктурою. У даному районі розміщена автостанція “Чайка”- зручне місце із затишною атмосферою та високим рівнем обслуговування, зручною системою онлайн-бронювання квитків. Заклад пропонує широкий вибір міжміських та міжнародних рейсів, що дозволяє пасажирам дістатися бажаного місця призначення.
Щасливе
Найсучасніший мікрорайон Рівного, інфраструктура якого орієнтована на потреби мешканців. Має величезну територію, парк для прогулянок, магазини, кав’ярні, дитячі майданчики, а також заклад дошкільної освіти “BabyLand”. Пріоритетом у житловому комплексі є безпека та чистота, а про безпеку там дбає управлінська компанія “На Щасливому”.
Центр
Популярним, найбільш людним є даний мікрорайон Рівного. Головною вулицею у центрі є вулиця Соборна. На ній є багато соборів, храмів звідки і відповідно назва району. Свято-Воскресенський собор, який знаходиться в самому центрі міста, неподалік розташований Покровський собор, костел Петра та Павла всі ці пам’ятки милують око містянам, гостям міста та є візитівкою міста.
У центрі міста знаходиться парк культури та відпочинку імені Тараса Шевченка, який є улюбленим для прогулянок та відпочинку серед жителів Рівного та відвідувачів міста, також відомий Рівненський обласний академічний український музично-драматичний театр у якому репертуар збагачується новими, цікавими виставами.
Льонокомбінат
Розвинений район Рівного, назва якого походить від того, що на його території знаходиться підприємство, яке є лідером галузі легкої промисловості України за темпами розвитку та обсягами виробництва – це Рівненський Льонокомбінат. На даній промисловості виготовляють трикотажне полотно, а одяг шиють на сучасному обладнанні від найкращих світових виробників. Поліефірні, бавовняні матеріали постачають із-за кордону, підприємство постійно розвивається, вдосконалюється та розширює виробничі потужності.
Місто Рівне – місто обласного значення в Україні, центр Рівненського району, Рівненської області. Місто поділене на райони і, як бачимо, кожен мікрорайон міста має свої особливості, які приваблюють жителів міста наявністю розвиненої інфраструктури, транспортної розв’язки, що необхідні для затишного, комфортного життя або проведення вільного часу.
У попередній статті ми розповідали чому Рівне має саме таку назву, а також робили огляд походження назв відомих вулиць міста. Рекомендуємо поповнити свої знання та ознайомитись із даною статтею.