Рівненщина дуже багата на різноманітні цікаві рецепти. Є такі, що передаються із покоління в покоління. Вони уже перевірені роками і їх люблять багато людей. Проте, на жаль, останнім часом старі рецепти почали забуватись. З огляду на географічне положення, наявність лісів і боліт, інколи рецепти Рівненщини виглядають досить екзотичними. Але вони всім припадають до смаку та точно подарують багато позитивних емоцій та гастронасолоди.
Кухня в Рівному насправді дуже цікава. Нещодавно ми вже розповідали про кулінарні трандиції Рівненщини, а сьогодні залюбки продовжимо таку “смачну” тему.
Мацик
Це один з найбільш популярних продуктів на Рівненщині. Звісно, його не всі вміють готувати, але саме цю страву пригадують місцеві мешканці як найбільш смачнішу і автентичну. За мациком приїжджають з різних регіонів і дуже його люблять. Це смачно, корисно і самобутньо. Але мацик потрібно приготувати правильно, інакше він може просто зіпсуватись.
Назва пішла від того, що страва висіла на горищі і господині її «мацали», тобто торкали пальцями, щоб перевірити чи не готове м’ясо. Це – сиров’ялене м’ясо, яке готується дуже довго. Адже зазвичай начиняють мацик перед Різдвом, а їдять перед косовицею. Термін приготування – приблизно 6 місяців, якщо на горищі є відповідна температура і там «гуляє» вітер.
Отже для мацика потрібно:
- 5 кілограм свіжої свинини
- частина стегна
- 1,5 літри води
- 1 свинячий сечовий міхур
- 200 грам солі
- 1 лавровий листок
- 50 грам чорного перцю
- 1 ч.л. лимонної кислоти
Сечовий міхур потрібно добре вимити і вивернути, почистити. Тоді лишити на 7 годин у розчині із води та лимонної кислоти. М’ясо варто промити, порізати на великі шматки та заправити сіллю, перцем, лавровим листком. Отриману суміш складають у сечовий міхур дуже щільно, не повинно бути вліьного місця і отворів. Усередині не може бути повітря. Тоді міхур зшивають ниткою і вивішують на горищі приблизно на 6 місяців. Можна для цього використати і приміщення, яке добре провітрюється.
Картопляники з поливкою
На Поліссі завжди було багато грибів. Тому до цієї страви вони ідеально підійдуть. Для тіста необхідно взяти 1 кілограм картоплі, 2 курячих яйця, 200 грам борошна, сіль. Картоплю відварити і потовкти, додати борошно, сіль, перець, яйця і зробити тісто. Сформувати кульки і посмажити на олії з двох сторін до скоринки. Тоді варто приготувати поливку: взяти 1 склянку білих грибів, 200 мл молока, 100 грам сметани, 50 грам борошна, 50 мл води, сіль, перець, спеції за смаком. Гриби залити окропом, видалити пісок і бруд. Додати воду і варити приблизно 30 хвилин. В окремій посудини змішати борошно і холодне молоко, не повинно бути грудочок. Тоді додати сметану, спеції. Цю суміш варто влити в грибний бульйон і варити приблизно 25 хвилин. Найкраще це робити у казанку, щоб не прилипало борошно. Грибною підливкою поливають картопляники.
Сушені коропи
На Поліссі дуже багато озер і річок, тому тут є чимало риби. Наприклад, в’юни, карасі, коропи. Можна приготувати сушені коропи. Для цього варто взяти 2 коропи вагою до 1, 5 кілограма, 2 чайні ложки солі, 1 чайну ложку цукру, перець чорний. Рибу потрібно почистити, промити, натерти спеціями і залишити на добу в холодному місці. Варто розпалити піч. Тоді, коли лишиться лише жар, можна ставити рибу. Для цього варто покласти солому на деко. А на неї рибу. Рибку варто поставити в піч приблизно на 10 годин, можна на ніч. Дверцята печі обов’язково повинні бути закриті. Ця закуска дуже хрустка, смачна, гарно смакує до пива.
Каша князів Острозьких
Для цієї каші необхідна полба. Це дике зерно. Каша більш тверда, пружна і не розварюється. Для каші потрібно взяти 200 грам полби, 2 літри води, сіль, 50 грам масла. Кашу варто промити і замочити у воді на 12 годин. Зерно повинно набухнути. Тоді кашу промивають, заливають водою, солять, кладуть у горщик. Після цього полбу варто поставити у піч на 4-5 годин. В кінці варто додати масло.
Картопля з розсолом
Для цієї страви потрібна картоплі, розсіл і макуха. Варто взяти 1 кілограм картоплі, 200 грам насіння льону, сіль і лляну олію. Картоплю потрібно помити і відварити у лушпинні. Для макухи варто перетерти олію, сіль і зерно льону. Добре обсипати картоплю макухою. Тоді подати розсіл у окремій посудині.
Для його приготування необхідно 500 мл води, 200 грам свіжих огірків, трохи зеленої цибулі, кропу, петрушки, чорний перець, 1 чайна ложка солі. Варто нарізати зелень, перетерти із сіллю. Огірки порізати і додати до зелені. Залити водою. Розсіл повинен постояти приблизно 2 години у прохолодному місці.
На Рівненщині ще досить багато традиційних страв, які перегукуються з особливостями регіону та природою: пиріг з ягодами, «чорний» борщ, страви з додаванням ожини, чорниці, меду, грибів, риби. Тут багато недорогих страв з картоплі і є чимало того, що готували наші прапрабабусі, але вже не роблять сучасники. Більшість страв досить калорійні і смачні, тому обов’язково спробуйте їх!