Слово філармонія має грецьке походження, а в перекладі це значить «гармонійно любити музику». Філармонія в Рівному – це заклад, який займається організацією різних концертів, розвитком та популяризацією музичного мистецтва. Багато хто плутає її з консерваторією (це місце, де саме навчають та готують майбутніх музикантів), а у філармонії – талановиті артисти вже виступають.
Рівненська філармонія: історія
Філармонія у Рівному була збудована у 1939 році. Саме з цього часу, тут почали виступати різноманітні виконавці та колективи. Серед них були церковні співаки, хори, ансамблі пісні та танцю «Зоря». Тут часто виступала Лариса Доліна та Ірина Понаровська. Керівником закладу до 1980 року був видатний діяч мистецтва України С. Мельничук.
У 1987 році філармонія пережила багато змін й до цих років не мала власних майданчиків для виступу. Нарешті відкрились знамениті зали органної та камерної музики. Орган був виготовлений індивідуально під замовлення для залу чеською компанією «Рігер Клосс». Даний інструмент може виконати весь спектр органної музики, який використовують у світі. З того моменту тут почали виступати багато заслужених артистів України, циркові групи, тріо «Контрасти» та гурт «Барви».
З 2004 року керувати філармонією починає Микола Орешко. Також з’являються нові гурти, виступають інструментальні оркестри, багато артистів отримують урочисті звання.
З часів відкриття залів камерної та органної музики філармонія стає центром музичного життя Рівного та його області.
Артисти у Рівненській філармонії
Давайте познайомимось з видатними артистами цього закладу, які сьогодні тут працюють та можуть подарувати свій талант поціновувачам музичного мистецтва.
- Артистка розмовного жанру, яка працює з 1980 року – Грицюк Галина. Вона ведуча багатьох концертів різного типу. Пише сценарії та літературно-музичні композиції для гуртів.
- Співачка з бархатно-оксамитовим тембром, яка володіє повним діапазоном мецо-сопрано – Ірина Криворучко.
- Сольна співачка Жуковська Світлана, яка закінчила Львівську консерваторію. Вона виконує репертуари та арії різних знаменитих композиторів України та інших країн світу.
- Репета Леонід – засновник легендарного музичного гурту «Незаймана Земля». Один з перших, хто в місті створив рок-колектив, та почав просувати цю культуру в країні. У 2015 році отримав почесну відзнаку заслуженого артиста України.
- Мулик Аліна – працює у філармонії з 2009 року. Приймає участь у художньому декламуванні віршів. Ведуча багатьох фестивалів, наприклад класична гітарна музика «Осінні фарби» та «Органний собор».
- Артистка Оксана Денисяка – працює з 2015 року, та входить до складу квінтету бандуристок «Amabilis».
- Соліст-вокаліст Рівненської філармонії з 2015 року – Павло Мищук. Переможець багатьох конкурсів та фестивалів з вокалу.
- Володарка гран-прі та лірико-колоратурного сопрано Анастасія Янцур. Викладає у державному гуманітарному університеті Рівного, та кафедрі «Академічного вокалу». У 2016 році брала участь у шоу «Голос країни».
Академічний камерний оркестр Рівненської філармонії
Першим керівником цього оркестру був Депо Богдан, який заснували у 1975 році. Він здійснив прем’єри відомих композиторів України й не тільки.
У програму оркестру входить пів вікова історія музичного мистецтва. Вони грають витвори від Баха, Моцарта та закінчують творами сучасної епохи. На даний час головним диригентом являється Юрій Скрипник.
Екскурсія органним залом філармонії
Називається органний зал філармонії «Нерозкриті таємниці органного залу». Завітати сюди можуть всі, хто бажає побачити видатний клавішний інструмент, (до речі органи – це єдині музичні інструменти у світі, до яких можна зайти всередину), почути його, та подивитись цю дійсно витончену, історичну та сакральну залу. Погуляти по підземеллю старовинного храму Пресвятої діви Марії, який розікрали у 1958 році.
Всі відвідувачі мають змогу дізнатись, як звели цей костел та чому йому вдалось врятуватися від знесення. Під час реставрації в костелі розібрали дві неоготичні вежі, та на місці олтаря влаштували сцену, так й з’явився органний зал обласної філармонії.
Фестиваль «Органний собор»
Мета цього заходу познайомити з видатним органом, продемонструвати, як він може виконати будь-який напрям світової органної музики. Перший раз філармонія провела цей фестиваль у 2003 році. Ініціатором став директор філармонії. Спочатку його назвали «Світ дивовижного органу». А потім у 2007 перейменували на «Поліфонічні фрески». Теперішня назва з’явилась тоді, коли фестиваль розширив свої кордони та в ньому почали брати участи різні виконавці з Європи. Його почали проводити на щорічній основі та з часів його заснування цей захід відвідало багато відомих українських та закордонних виконавців.
Квест-екскурсія для дітей у Рівненській філармонії
Для малечі тут також багато цікавих речей. Така екскурсія проводиться в органному та камерному залах. Діти мандрують закуточками приміщень під класичну музику, а їх супроводжують казкові герої. Учасникам здають різні тематичні завдання, які треба виконувати, тому дітлахам дуже весело.
Також у філармонії проводяться різні вистави, на які можна завітати після екскурсії:
- Концерти обдарованих учнів дитячих музичних шкіл у Рівному.
- Інтерактивне дійство «Карнавал тварин».
- Музична казка «Івасик-Телесик».
- Інтерактивна вистава «Таємниця магічних крил».
- Музична вистава «Кіт в чоботях».
Роблячи підсумок виходить, що державна філармонія у Рівному – це місце де живе музика. Тут можна насолодитись органною, інструментальною, вокальною творчістю, як наших артистів, так і запрошених гостей з інших країн. Є традиційні форми мистецтва та синтез декількох напрямків. Активно розвиваються концерти, музейні екскурсії, розробляються програми для молоді, дітей, людей почесного віку, студентів тощо.
Культурний розвиток необхідний всім людям різного віку! Не дарма, позитивний вплив класичної музики на психологічний стан людини доведений вченими. А коли людина співає неймовірним голосом або віртуозно грає на музикальному інструменті – це завжди захоплює подих.
Читайте більше інформації про місто на нашому порталі.