Острозький замок – один з найдавніших та найцікавіших в Україні. Він розміщений у містечку Остріг у Рівненській області. Стоїть споруда на пагорбі у 20 метрів над долиною річки. Замок був оточений ровом з водою, він виконував важливу оборонну функцію.
Історія Острозького замку
На місці нинішнього замку було дерев’яне укріплення. Його у 1241 році зруйнували монголо-татари. Пізніше на його місці збудували вежу-донжон. У 14-16 століттях замок був офіційною резиденцією князів острозьких. Це були найбагатші магнати Речі Посполитої, вони захищали православ’я, були покровителями культури і науки. Найбільшого розквіту Острозький замок набув за часів князя Костянтина Острозького. Він вважався некоронованим королем Речі Посполитої, адже був багатший за короля.
Як виглядає Острозький замок? Це – унікальна споруда, адже місцями товщина її стін сягає 2,6 метра. Це неймовірний замок, який має цікавий і войовничий вигляд навіть зараз. Вежа мурована – це перша і основна башта замку, яка збереглася до наших днів у досить хорошому стані. До того ж, це житлова оборонна башта. У підвалах колись зберігалися запаси пороху, а також був колодязь. Крім того, існував і середній поверх, де була велика зала, в якій приймали гостей та проводилися бали. На верхньому поверсі існували жилі кімнати, де власне і проживали мешканці замку.
Князь Костянтин Острозький дуже любив перебудовувати свій замок. Замок в Острозі перебудовувався кілька разів. Наприклад, у 16 столітті була реставрована Вежа мурована. Вже у 17 столітті вона була з’єднана з Богоявленською церквою. Будівничі, які зводили замок, були дуже майстерними, адже навіть зараз краса веж та споруд вражає. Звісно, до нашого часу вежа мурована дійшла видозміненою. Ще у 1620 році про неї писали, що вона має тринадцять поверхів і покрита ґонтовим дахом. У 1797 році верхній ярус був розібраний і перебудований, щоб спростити споруду. У 1913-1915 роках відбулася реставрація вежі. Робило це Братство імені князів Острозьких.
Що цікавого подивися в Острозькому замку? Звісно, тут є музей, який розповідає про давні і історичні факти замку. Ще у 1909 році у місті Остріг було створено Братство князів Острозьких, котре займалося справами замковими. 24 серпня 1916 року у відреставрованій вежі мурованій був відкритий історичний музей. Там була величезна колекція антикваріату, яку зібрав священник Михайло Тучемський. Зараз у музеї є чимало експонатів, пов’язаних з історією, минувшиною міста.
Цікаві факти про Острозький замок
Замок за час свого існування назбирав цікавинок і незвичних подій. Наприклад:
- Тут є велика колекція ікон майстерні Острозького іконопису 18 століття. Всі святі на іконах посміхаються. Тут сплелися народність, ніжність і професійний іконопис.
- Кругла або Нова башта нагадує гігантську корону. Тут дивним чином поєдналися неприступність і витончені форми. Красиві карнизи, ніжні форми, троянди, арки – все це зробили італійці, які назавжди внесли свої імена у історію.
- На території музейного комплексу є Богоявленська церква, яка є одним із символів Острога. Вона мала велике оборонне значення. Її збудували ще у 16 столітті. В нижньому ярусі збереглися бійниці, товщина її стін сягала 3 метрів. У 1636 році церкву зачинили за наказом Анни Алоїзи Острозької. І впродовж довго часу вона була без нагляду, тому руйнувалася. У 1886 році власниця Острога Антоніна Блудова вирішила «реставрувати» церкву. Простіше кажучи, до 1889 року російські солдати фактично розібрали її залишки. Лишилася лише нижня частина північної стіни. Пізніше була побудована нова церква, а 1905 році відбудована дзвіниця. У церкві, за переказами, були поховані Василь Красний Острозький, Гальшка Острозька, Олександр Острозький, Костянтин Острозький.
- Малий золотий зал, ніби висить у повітрі. Адже під ногами у вас немає землі.
- У замку є 16 камінів.
- На 3-му поверсі замку можна побачити покої князів, їхню скарбницю і подивитися на місто. Звідси можна побачити Хмельницьку АЕС, відстань до якої 10 кілометрів.
- До того ж тут можна побачити ікону Божої Матері з немовлям африканського походження, справжню карету, підсвічник, який має розмір людського зросту, човен з колоди.
Острозький замок: легенди
У замку є чимало легенд. Кажуть, що тут бродить привид Гальшки Острозької. Адже вона два рази виходила заміж за нелюбів і в результаті кинулася з вежі і загинула. Кажуть, що у замку багато скарбів. І їхні шукачі опинилися в підземеллі, звідки можна почути стукіт. Вибратися назовні копачі можуть лише у річницю своєї загибелі. Коли вони добираються до виходу, настає північ і вони знов змушені чекати рік.
До того ж розповідають, що замком бродить привид пані, яка на Великдень проїхалася конем по освячених пасках біля замку. Вона була покарана смертю і з того час ходить і лякає людей дивними звуками. Розповідають, що колись у замку жив дзвонар. Його єдина донька впала у сплав для майбутнього срібного дзвона. Коли били у той дзвін, можна було почути як плаче вбитий горем батько.
До того ж, коли стемніє біля замку з’являєтеся козацька чайка з сірими вітрилами. Кажуть, що колись у ній козаки вбили доньку місцевого мельника. Батько їх прокляв і з того часу вони не можуть знайти спокою.
Острозький замок екскурсія, в якому триває приблизно 1 годину, розміщений на вулиці Академічній, 5. Його адреса сходиться з місцем розташування Богоявленського храму. Дізнатися детальнішу інформацію можна за номером 0365422656. Замовити екскурсію можна за номером 0975755727.
Як дістатися до замку з Рівного? Можна сісти на звичайний рейсовий автобус, який ходить з автостанції. У місті Остріг немає залізничної станції, але залізницею можна доїхати до села Оженин (13 кілометрів до міста), села Кривин (14 кілометрів), міста Здолбунів (34 кілометри). Можна їхати як електричкою, так і поїздом.
Музей працює щоденно, крім понеділка з 9.30 до 17.15.
Острозький замок – це велична споруда, яка манить туристів, які хочуть поринути у світ старовини, минулого і цікавого.
Більше про цікаві місця Рівненської області читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.