Ландшафтний заказник «Соколині гори» – природний заповідник у Рівненській області, поблизу сіл Губків, Малинин та Більчаки. Названий на честь соколів, які тут гніздяться. Через мальовничість ландшафту його іноді називають “Надсянською Швейцарією”. Це улюблене місце відпочинку місцевих жителів і туристів. Територія заповідника вважається однією з найкрасивіших місцевостей на Рівненщині. Читайте далі як виглядають Соколині гори, цікаві факти та Соколині гори відгуки.
Соколині гори: що цікавого
Ландшафтний заказник “Соколинські гори” був створений у 1983 році. Він є частиною Надслучанського ландшафтного парку. Заповідник займає площу понад 500 га і розташований на берегах мальовничої річки Случ. Річка Случ протікає між 25-метровими скелями і поросла сосновими, грабовими та дубовими лісами. У заповіднику росте понад 70 видів рослин, занесених до Червоної книги України. Наприклад, тут є 10 видів орхідей, які ростуть тільки в тропіках. До флори також входять береза низька, ракусо, верба чорнична, верба бобова, пухирник звичайний, пухирник середній, пухирник ламкий, ковила, асплендіум колючий, асплендіум північний, цибуля винна, стонога звичайна, жовтець жовтий, жовтець справжній та інші. Рододендрон, шоломниця велика, асплендія колюча та сова середня. Представлена також мітлиця литовська, представник Європейського Червоного списку.
Рідкісна фауна регіону повністю зареєстрована. Види, занесені до Червоної книги України
У регіоні мешкає багато рідкісних тварин. Типові тварини занесені до Червоної книги України: Джміль циганський, перепілка імператорська, жаба очеретяна, каплун, горгона, журавель сірий, лелека чорний, мідянка, махаон, п’явка, скопа. Також трапляються такі рідкісні види: Іволга, лебідь-лебідь, очеретянка, чапля руда.
Тут також утворилася скеля Княжола. Вона здіймається на 70 метрів над навколишнім ландшафтом.
Руїни Губківського замку розташовані на території заповідника “Соколині гори” в Надслучанському регіональному парку.
Колись Губківський замок був величною оборонною спорудою, яка століттями захищала місцевість.
Історія Губківського замку сягає 15 століття. Вперше він згадується у 1504 році, коли велике татарське військо повністю зруйнувало фортецю, городище та замкову церкву. На початку 16 століття замок був відбудований королівською родиною Семашко. У цей час фортеця була збудована з каменю, що значно покращило її оборонні можливості.
Губківський замок мав трапецієподібну форму, чотири вежі та башти, в’їзну браму та підйомний міст. У внутрішньому дворі знаходилися житлові будинки та споруди.
Губківський замок вважався однією з найдосконаліших оборонних споруд волинської оборонної школи. Він захищав місцевість від ворожих нападів протягом століть.
За свою історію замок пережив багато битв та облог. Він був свідком розквіту і занепаду Речі Посполитої, воєн і революцій.
У 1648 році, за часів Хмельниччини, замок був захоплений козаками і зруйнований шведською армією під час Північної війни 1706 року.
Після цього замок втратив своє значення як оборонна споруда і поступово занепадав. Згодом його розібрали для видобутку будівельних матеріалів.
Як дістатися, де знаходяться
Природний заповідник “Соколині Гори” розташований поблизу села Малинин Рівненської області. До нього можна дістатися автобусом з центру Рівного. Також можна доїхати автомобілем дорогою Т1812. Від міста Рівне Соколині гори відстань становить 76 км автомобільними шляхами.
Легенда про Соколині гори
Соколині гори разом з Губківським замком, є місцем, де фольклор неминучий. Найромантичніша легенда свідчить, що Соколину гору створило кохання.
Дочка князя, який володів замком (хоча легенда не говорить, якого саме князя), закохалася в абсолютно негідну людину – наївного хлопчика. Її батько був проти такого шлюбу і замкнув доньку у високій вежі. Щоночі вони перетворювалися на соколів і таємно відлітали.
Принц розлютився і прокляв свою доньку та її коханого. Збулося прокляття чи ні, але легенда свідчить, що закохані назавжди залишилися соколами і оселилися в горах, які виросли неподалік від вежі.
Соколині гори нікого не залишать байдужим. Любителі живої природи будуть вражені різноманітністю флори і фауни в лісах і на луках. Поціновувачі давньої історії можуть дослідити руїни Губківського замку та старовинне кладовище, якому понад три століття. Місцеві джунглі все ще зберігають сліди Другої світової війни. Тут діяли загони ОУН-УПА під проводом Тараса Бульби-Боровця. Звісно, не може залишити байдужим геологічне диво – 150-мільйонний український кристалічний щит, який відкрився тут, у басейні річки Сулуг, не може залишити байдужим нікого. У такому місці повсякденні турботи здаються несуттєвими, дихається і мислиться зовсім по-іншому. Творчі люди знаходять тут натхнення, а ті, хто втомився від щоденної рутини, знаходять нове джерело сили.
Більше про цікаві місця Рівненської області читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.