Україна надзвичайно багата на корисні копалини. Особливо виділяється бурштин. Його видобувають на Рівненщині, Житомирщині і Волині. Дуже якісний він у Рівненській області, адже максимально схожий на балтійський. Рівненський бурштин має у своєму складі 3-8% бурштинової кислоти, що робить його максимально схожим на найякісніший балтійський. Де копають бурштин у Рівненській області? Виділяються два родовища: Клесівське і Дубровицьке. Це Сарненський район.
Чому Рівненщину називають бурштиновою столицею?
На Рівненщині великі поклади бурштину. До 90-х років минулого століття його видобували кустарно, а зараз створені спеціальні підприємства. У 2019 році офіційно видобули 950 кілограмів, а у 2022 – 19 тон. Тут є і найдорожчий бурштин, усередині якого навічно законсервувалися комахи, ракоподібні, рослини. Наприклад, в урочищі Гальбин знайшли шматок бурштину, у якому збереглася якась комаха, що схожа на сучасну бджолу чи джмеля. Розмір комашки приблизно 2 сантиметри, а вік – 20-30 мільйонів років. Такий бурштин з інклюзіями є найдорожчим і його на Рівненщині дуже багато.
Бурштин – це напівдорогоцінний камінь, його ціна приблизно 600-700 доларів за кілограм.
Більшість людей знає, де в Україні найбільші поклади бурштину, адже про його незаконний видобуток відомо на всю країну. Та незважаючи на це, Рівненщина зробила цей «сонячний камінь» своїм символом.
Музей бурштину
Про те, що на Рівненщині є бурштин українці дізналися відносно нещодавно. І як і в кожної важливої речі в бурштину є свій музей. Де розташований єдиний в Україні Музей бурштину? Він знаходиться в місті Рівне на вулиці Симона Петлюри, 17. Більше подібного закладу у нашій державі немає.
У Музей бурштину Рівне ціна для учнів і студентів – 10 гривень, для дорослих – 20 гривень. Можна також замовити і екскурсії. Для дорослих – 100 гривень, а для студентів і школярів – 60 гривень.
Музей створено у 2010 році і він вважається одним з наймолодших в Україні. Його власником є підприємство «Укрбурштин». Знаходиться музей у будинку Перли Вігдоровича. Зараз тут крім Музею бурштину розташовується ще і Музей Уласа Самчука.
Музей бурштину Рівне показує не лише надзвичайно красиві прикраси з цього напівдорогоцінного каміння, але й історію видобутку, торгівлі «сонячного каменю». Тут знаходяться навіть шматки бурштину, які мають понад 40 мільйонів років. Адже бурштин утворився зі смоли хвойних дерев, часто український камінь має зеленуватий відтінок.
Наприклад, в музеї є диск-амулет з бурштину, який має 2,5 тисячі років. Найкрасивішими є шматки бурштину, де закристалізовані комахи. Також є шмат бурштину, що важить 2 кілограми. Одним з найгарніших експонатів є бурштинова корона. У музеї розкажуть і про підприємство «Бурштин України». А також біля музею є магазин, де можна придбати різноманітні прикраси із «сонячного каменю».
Музей бурштину, адреса якого незмінна з часу відкриття, працює з вівторка по неділю з 10 до 18-ї години.
Де розташований Музей бурштину?
Крім самого музею, цікавим є і будинок, де він розташовується. Це справжня архітектурна пам’ятка. У Рівному не надто багато «родзинок», але будинок на Петлюри, 17 є неймовірним. Він виглядає досить екзотично навіть зараз, а сто років тому був ще дивовижнішим. Будинок має величезні вікна, навколо яких красується цікава ліпнина, над вхідними дверима – мереживний «дашок», на даху – скляна піраміда, яка потрібна для того, щоб освітлювати сходи всередині.
Будинок звели у стилі модерн з флористичними мотивами. Це була домівка багатого єврея Перли Вігдоровича. Точної дати будівництва немає, відомо, що почали зведення будівлі в 1898 році, а закінчили в 1903. У ті часи вулиця називалася Гоголівською і там почали селитися багаті містяни. У кожного багатія був розкішний маєток і сусіди намагалися хизуватися красою дому максимально.
Вігдорович торгував хутром по всій Європі. Він оселився у домі з родиною. Архітектором будинку виступав О. Крижанівський. У 1919 році на першому поверсі будинку була канцелярія УНР. До 1939 року родина Вігдоровичів мала будинок у власності, а тоді емігрувала до Польщі. Про те, що з ними сталося там – невідомо.
У будинку були урядовий військовий зв’язок, військовий шпиталь, бібліотека, комсомольські органи. На початку 90-х там був Союз молоді Рівненщини. Потім музей українського мистецтва. З 2001 року будинок знаходиться під опікою Будинку вчених.
Усередині будинку є зміни з часу будівництва, але все ж він зберіг унікальність. Відразу переставши поріг людина потрапляє у тамбур-сіни, які мають вхідні двері з вітражем. Вестибюль має круглу форму, багато ліпнини, колони. Двері у будинку – автентичні. У Музеї бурштину є навіть картина із цього каменю, на якій зображено будинок. Її подарували у 2010 році на відкриття. У вестибюлі є напівкруглі грубки з автентичними елементами, які добре збереглися.
На другий поверх можна піднятися неймовірної краси сходами. Вони виготовлені з білого мармуру, мають дубові перила і візерунчасту решітку. На стінах – великі дзеркала з ліпниною, а на стелі вікно з вітражем.
Кожна кімната – унікальна і прикрашена по-новому. Найгарнішою є стеля. А найбільш вишуканою вона є в Музеї бурштину. У кімнаті-музеї Уласа Самчука стеля автентично-дубова.
Підлога теж збереглася ще з часу побудови будинку. Це і дубовий паркет, і практично незатерта плитка.
Якщо вам хочеться доторкнутися до історії, краси, вишуканості Рівненщини, то обов’язково завітайте в Музей бурштину. Бо ви не лише побачите неймовірний «сонячний камінь», але й зможете купити прикраси, помилуватися старовинним будинком і насолодитися автентикою.