У селищі Володимирець, яке розташовується за 100 кілометрів від Рівного, є унікальна пам’ятка. Це палац Красицьких. Він являється єдиним панським палацом, який зберігся на Поліссі. Цей будинок – остання згадка про розкіш і багатства поміщиків минулого століття. Палац є найстарішим будинком у Володимирці. Зараз він виглядає дуже сумно та печально.
Місцеві мешканці розповідають чимало легенд про палац і парк. Його обирають для локацій тематичних зйомок, але будівля поступово руйнується і занепадає.
Палац Красицьких: історія
Біля маєтку є чимало ярів, які порослі деревами. Це залишки давнього замчиська, яке слугувало князям Чарторийським надійним захистом. Вигляд палацу зафіксований на стародавніх фото, які збереглися у праці польського науковця Романа Афтаназі.
Хто саме спроектував палац у Володимирці невідомо. Звели будинок у кінці 18-на початку 19 століття, а у 1827 році про нього вже є згадка. Точний час побудови невідомий, і у різних джерелах він не співпадає. Збудував – Вінсент Юзеф Красицький. У 1827 році граф Красицький звів і костел, але він не зберігся. Стиль палацу – провінційний класицизм, має елементи ампіру. Зовні палац має дуже лаконічне і скромне оздоблення.
Вчений Афтаназі описує, що граф Красицький мав чудовий палац на два яруси з гонтовим дахом. Біля головного входу був ганок (не зберігся), а також чотири колони. На другому поверсі був балкон, який теж зруйнувався від часу. Вікна були з досить скромним оформленням. На першому поверсі була велика зала, яку ще називали салоном. Вона займала більшу частину першого поверху. Крім того, тут ще була їдальня зі сходами, які вели на другий поверх. На першому ярусі була і гостьова кімната, над якою розташовувалась панська опочивальня. На другому поверсі була велика зала. Можливо, її використовували для проведення балів.
Оздоблювались кімнати досить скромно. У залах і парадних кімнатах був паркет. Деякі покої мали комини, які були муровані і дещо декоровані. Майже всі кімнати мали грубки. Залишки коминів і грубок можна побачити і зараз.
Біля палацу був розбитий унікальний парк. Перед тим як його закласти було замовлено 30 видів найрізноманітніших дерев. Тут росли турецькі вишні, європейські акації. Кажуть, що до парку нікого не пускали. А стежки були такі широкі, що ними їздили карети.
Після графа Красицького власником палацу став його син Фердинанд. Він був мирським посередником Луцького повіту. Його дружиною була Марія Родзієвич. Вона була спадкоємицею палацу у Грушево (білорусь), який є практично копією маєтку у Володимирці і зведений у 1825 році. Можливо, їх зводили одночасно.
Пан Фердинанд був дуже скупим і мав скандальну вдачу. Навіть після 1861 року він судився з селянами за землю. Кажуть, що саме з ним пов’язана історія ставка біля маєтку. Адже на кухні у пана Фердинанда служила селянка. Перед Великоднем вона взяла трохи тіста з кухні, щоб спекти дітям паски. Для того, щоб пан не відібрав у неї тісто, ввечері вона пішла додому не хорошою дорогою, а болотом, яке оточувало маєток. Але втонула. Кажуть, що періодично люди чули плач жінки, яка кликала пана, щоб забрати його з собою. Пан наказав вичистити болото. Болото повністю висушили лише за радянської влади. Так з’явився ставок з острівцем. Озеро живиться від джерела. Місцеві мешканці називають його басейном.
![палац Красицьких](https://www.rivne-day.com/wp-content/uploads/2023/12/new_1-1024x683.jpg)
У 1906 році померла Марія Красицька, а її чоловік пішов на небеса на 20 років раніше. Тому останнім власником маєтку був зять Фердинанда і Марії – Ян. За нього вийшла дочка Фердинанда Анна.
Пізніше власниками палацу стала пара бельгійських вельмож Каміл і Марія де Пурбе. Каміл де Пурбе приїхав у 1880 році до Городка. Там у його родини був палац, гуральня, пилорама. У 1910 році Каміл одружився з графинею Марією Мянчинською. У 1914 році Марія придбала маєток Красицьких. Маєток складався з палацу, гуральні, лісів, орних земель, господарських будівель. Загалом, маєток складався із 4-х тисяч гектарів. Але подружжя де Пурбе майже завжди мешкало у Городку. У палаці у Володимирці була контора, покої управляючого справами.
У 1917-1920 роках палац був спустошений, зазнав руйнувань. Він не став резиденцією де Пурбе. Його і далі використовували для адміністративних потреб. У 1922 році Каміл де Пурбе став радником у Сарненському повіті.
Каміл де Пурбе вважався одним із найкращих господарників на сході тогочасної Польщі. Він мав пошану від тогочасного президента Польщі і навіть Папи Римського. У 1939 році саме перед вторгненням радянської влади родина де Пурбе виїхала з Городка і Володимирця.
У де Пурбе було 10 дітей. Одну з доньок замордували у Харкові, один із синів загинув 1 вересня 1939 року, п’ятеро дітей отримали відзнаки за участь у Другій світовій війні. Подружжя проживало у місті Щавніце (Польща). Каміл де Пурбе помер у 1944 році від хвороб, його дружина у 1956 році.
Палац Красицьких після слави
Коли у Володимирець прийшла радянська влада, палац отримав нове життя. Але не таке, яке йому мало б сподобатися. Взагалі, палац мали знести, але у 1957 році тут відкрили дитячий будинок. Тому будівлю лишили. Пізніше тут відкрили школу-інтернат. А далі був побудований навчальний корпус, але кімнати палацу використовувалися для позакласної роботи. Тут також була музейна кімната, контора, склад місцевого колгоспу.
З 1997 року було припинено опалення палацу. Відтоді він став стрімко руйнуватися. Але будинок намагалися підтримати в хорошому стані. У 2002-2008 році тут була місцева церква. На даний момент на фасаді досі знаходиться хрест.
Зараз Володимирецький палац знаходиться у жахливому стані. До нього намагаються привернути увагу вчителі місцевої школи, учні та мешканці Володимирця. У 2022 році палац внесли до державного реєстру пам’яток.
Палац Красицьких – це унікальна споруда, яка може стати «родзинкою» Рівненщини, але чи дочекається вона реконструкції поки невідомо.
Більше про унікальні та цікаві подорожі по Рівненщині читайте у розділі “Туризм Рівне“.