Рівненська область – один із тих регіонів, який асоціюється з лісами, болотами, бурштином і абсолютною віддаленістю від основних центрів. Між тим, Рівненщина – дуже цікава та самобутня, тут є чимало цікавинок. Тож для вас ми зібрали найцікавіші факти про Рівненську область та Рівне. Приємної “екскурсії” історією даного регіону.
Особливості розташування
Область розташувалася на північному заході Україні. Її розміри – трохи більше 20 тисяч квадратних кілометрів. Із півночі на південь область простягнулася на 215 кілометрів. Тут проживає приблизно 1,2 мільйони людей. Область межує з білорусією, Житомирщиною, Львівщиною, Тернопільщиною, Хмельниччиною та Волинню. Має вихід до кордону, хоча на даний момент пункти пропуску не працюють.
Різноманіття рельєфу, різнобарвна природа, наявність багатьох міст і містечок, доволі розвинута промисловість роблять Рівненщину цікавою, особливою. Але в той же час вона лишається маловідомою для звичайних українців.
Ми підготували цікаві факти про Рівненську область, які допоможуть дізнатися про неї дещо більше.
Факти про Рівненську область : Рельєф
Рельєф Рівненщини – це різноманіття і унікальність. Адже область розташована у межах Поліської низовини та Волинської височини. Поліська низовина відома своїми рівнинними плато, в тому числі Клесівської рівниною. Тут багато лісів, боліт, заболочених і висушених земель. Є бурштин, який незаконно видобували в районі селища Клесів. Волинська височина має ділянки, що можуть підійматися навіть до 300 метрів. Тут є Рівненське і Гощанське плато, Повчанська височина, Мізоцький кряж. Максимальна точка тут – 361 м. Крім того, крайній південь області уже має і частину Подільської височини, зокрема тут знаходяться гори Вороняки. Найвища точка Рівненщини розташована саме в цьому регіоні і становить 372 метри. Краєвиди височин і частин Подільської височини дуже мальовничі.
Факти про Рівненську область : Водойми
На Рівненщині є аж 171 річка, протяжність якої більша за 10 кілометрів. Найбільшою є річка Горинь. Її довжина – 386 кілометрів. Тут водиться 34 види риб, серед яких є і ті, які занесені до Червоної книги України. В певних районах річка судноплавна.
Рівненщина багата на озера. Їх тут аж 500. Вони мають різне походження. Найбільшими є Нобель, Біле та інші. Велика кількість озер до цього часу лишаються маловідомими туристам.
Крім того, у області 31 водосховище. Одним з найбільших являється Хрінницьке, яке розташоване на межі Волинської і Рівненської областей. У 1953 році було створене Млинівське водосховище. Воно було необхідне для роботи місцевої Млинівської ГЕС. Екосистема цього водосховище, на жаль, деградує.
На Рівненщині є 1549 ставків.
Факти про Рівненську область : Бурштин
На Рівненщині виявлені найбільші запаси бурштину в Україні. Він утворився ще 40 мільйонів років тому. Тоді Україна була островом, який омивався водами моря, що було на території нинішньої Польщі і білорусії. Бурштин Рівненщини дуже схожий на той, який видобувають у країнах Балтії. Він має 3-8% бурштинової кислоти.
Бурштин має зеленуватий відтінок, з ним дуже зручно працювати.
До 90-х років минулого століття бурштин видобували кустарно. Пізніше було утворене державне підприємств. З 2014 року бурштин почали видобувати нелегально, що призвело до справжньої екологічної катастрофи. З 2020 року тут навіть є певні туристичні об’єкти, такі як відпрацьовані копальні.
На Рівненщині є Музей бурштину.
Найстаріший дуб
Саме на Рівненщині є найстаріший дуб в Україні. Він росте недалеко від села Глинне Сарненського району на території «Юзефинської Дачі». Назва походить від роду князів Радзивілів, які володіли цією місцевістю протягом довгого періоду часу.
Вчені довели, що дуб має 1000 років. Його ще називають дубом князя Ігоря. Його висота – понад 20 метрів. Він входить до природних чудес України.
Тунель кохання
Це унікальний тунель біля населеного пункту Клевань. До 2017 року не мав аналогів у світі. Його довжина – приблизно 4 кілометри. Являє собою тунель із дерев, які утворили своєрідний тунель через рух поїздів у цьому місці. Коли локомотив їде, то збиває дерева і кущі, тому і утворилася своєрідна арка. Це техногенне явище.
На даний момент, тунель кохання – відомий туристичний об’єкт, що приваблює закоханих і молодят.
Перший університет
Саме на Рівненщині розташований найстаріший вищий учбовий заклад в Україні – Острозька академія. Її заснували у 1576 році. Заклав її князь Костянтин Острозький у місті Остріг. Значну частину коштів давала і Гальшка Острозька – княжна і племінниця князя. Тут навчалися Мелетій Смотрицький, Петро Сагайдачний, Єлисей Плетенецький. Найперша будівля академії не збережена, зараз на її місці знаходиться парк.
Атомна станція
На Рівненщині розміщена і атомна станція. Розташовується біля річки Стир, недалеко від міста атомників – Вараша. Працює з 80-х років минулого століття. Є 4 діючих атомних блоки. Виробляє 16% електроенергії від всіх атомних станціях в Україні.
Село Пляшева
За 30 кілометрів від міста Радивилів розташоване село Пляшева. Саме тут у 1651 році відбулася битва під Берестечком. Тоді загинуло приблизно 10 тисяч селян і козаків.
А у 1916 році під час Брусиловського прориву біля села відбувався бій між російськими та австро-німецькими військами. У 1941 році тут був аеродром. У перші дні війни Пляшева знову страждала від боїв. Над неї відбувалися повітряні битви, а також наземні.
Тут розташований заповідник «Поле Берестейської битви».
У селі є визначні пам’ятки. Наприклад, Свято-Георгіївський і Михайлівські храми. Свято-Георгіївський храм закінчили будувати у 1914 році у пам’ять про козаків, які загинули. У церкві є три престоли, які розміщуються один над одним. У нижньому ярусі – саркофаг із кістками полеглих козаків. Церква святого Михайла – пам’ятка 17 століття. У 1912 році її перенесли у Пляшеву із села Острів.
У 1991 році на території заповідника був відкритий пам’ятник козакам, а також селянам, які загинули під час битви під Берестечком.
Замки
Рівненщина багата на замки.
У Дубно розміщений замок князів Острозьких, який є пам’яткою 16 століття. Він ніколи не був взятий. Замок можна відвідувати.
У Дубровиці є костел Іоанна Хрестителя. Він був збудований у 1684 році. Сучасний мурований костел збудували дещо пізніше. Під час Другої світової війни у підвалах костелу переховувалися люди від авіаударів. Певний час був у запустінні. Зараз там проходять служби римо-католиків.
У місті Острог теж є замок. Це дуже давня споруда. Зараз збереглися окремі будівлі замку, які датуються 15, 16 століттям та 1905 роком. Крім того, у місті Острог є Луцька брама та Татарська вежа. Замок відкритий для того, щоб його відвідували туристи.
У Млинові є чудова садиба – палац Ходкевичів. Це двоповерхова будівля, яка збудована у стилі класицизму. Найбільше використовувались у 18 столітті. Кажуть, що тут постійно відбувалися дивні речі. Наприклад, самі по собі могли відкриватись дверцята, переміщуватись речі. З 1977 року будівлею опікується Млинівський краєзнавчий музей.
У Корці теж є замок. Його збудували у 1386 році. Власник – князь Острозький. У 1780 році був власністю князів Чарторийських. Пізніше його перебудували у палац. У середині 19 століття палац згорів. На початку минулого століття мала відбутися реконструкція, але цього не сталося. Зараз збереглися лише руїни замку.
Крім того, на Рівненщині знаходяться руїни Губківського, Новомалинського, Клеванського замків, Тараканівського форту та інші цікаві пам’ятки.
Рівненщина – це чудовий край, де можна побачити багато цікавого та незвичного. Обов’язково варто відвідати цей регіон, адже він точно здатний здивувати.
Рекомендуємо ознайомитись із другою частиною даної теми у статті “Цікаві факти про Рівне“.