Рівне – це місто, яке розташовується в західній частині України на річці Устя. Найбільший населений пункт Рівненської області. Культурний, промисловий, економічний центр Рівненщини. У місті проживає майже 300 тисяч людей. Чому ж місто має таку назву та звідки вона походить, які історичні фактори на неї вплинули?
Як виникло місто Рівне?
Люди на території Рівного проживали ще в долітописні часи, а поблизу міста навіть знайдені пам’ятки, яким більше 35 тисяч років. Вже з кінця 10-го століття територія сучасного міста входила до складу Володимирського князівства, яке було під владою Києва. З 12-13 століття територія міста була у складі Погорини, князівства, яке періодично було частиною волинського та київського князівств.
Засновником Рівного вважається князь Володимир Василькович. Він був племінником Данила Галицького. Вперше про місто згадується у 1283 році. Запис був зроблений латинською мовою у «Рочнік капітульни Краковскі». Саме під Рівним відбувалася битва польських і литовських військ. Хоча останні розкопки доводять, що насправді Рівне може бути на 250 років старшим за свій офіційний вік. Адже тут були знайдені різноманітні пам’ятки, що це доводять.
![Рівне](https://rivne-day.com/wp-content/uploads/2024/02/The-level-has-this-name1.webp)
До 1340 року було у складі Галицько-Волинського князівства. У 1340 році місто стало частиною Великого Литовського князівства. Воно входило до складу Луцького староства. У 15 столітті про Рівне згадували як про село землевласника Дичка.
Пізніше Рівне було у складі Речі Посполитої і ним володіли різні вельможні польські роди. З 1569 року Рівне входило до Луцького повіту Польщі. В тому ж році на місто було здійснено набіг татар, які дуже спустошили населений пункт.
З 1793 року місто входить до Російської імперії. В часи української революції місто переходило з рук в руки. З 4 лютого 1921 року входило до складу Польської республіки. З 17 вересня 1939 року місто увійшло до складу СРСР і стало центром Ровенської області. З 28 червня 1941 року до 2 лютого 1944 року було окуповане німецькими військами.
До 1991 року було центром Ровенської області, а саме місто називалось Ровно. З 1991 року у складі незалежної України з назвою Рівне.
Походження назви міста Рівне
Багато людей дивуються, чому місто Рівне так називається, адже насправді воно зовсім не рівне, а дуже горбисте. Тому існує кілька версій походження назви. Хтось каже, що місто було розташоване на низькій і рівнинній поверхні, тому і Рівне. Деякі історичні документи подають його назву як Рівненське.
Деякі вчені кажуть, що навколо міста були оборонні рови, які заповнювалися водою і оточували місто дугою. Від слова «рів» і пішла назва. Навіть було передмістя Зарова.
![](https://rivne-day.com/wp-content/uploads/2024/02/The-level-has-this-name2.jpg)
У «Днівнику заміток князя Куракина» в 1707 році місто було описане під ім’ям Ровное. Тобто, походить від слова «рів, ров». А ще дехто вважає, що назва пішла від рівного поля, яке було біля міста.
Деякі вчені вважають, що Рівне стало сотим населеним пунктом, яким почав володіти князь Острозький. І тому він сказав, що тепер: «Рівно сто». Але ця версія не є доведеною.
Рівне – місто трьох столиць
Рівне аж три рази було столицею України. Щоправда, зазвичай це відбулося в не дуже сприятливих історичних та політичних умовах. Вперше Рівне стало столицею у 1919 році. У квітні 1919 вагон на чолі з керівництвом УНР змушений був залишити Київ і на залізничній станції міста Рівне було проголошено центр управління УНР саме тут. У вагоні затверджували нових міністрів та проводили активні політичні дії. Та вже 5 травня 1919 року штаб управління було евакуйовано зі станції Рівне. Так, місто пробуло столицею всього кілька днів.
Весною 1919 року Рівне вдруге стало столицею. Тоді молодий генерал Володимир Оскілко вирішив усунути Симона Петлюру з керівництва УНР. Тоді всього за одну ніч бунтівники змогли взяти владу в свої руки, захопити скарбницю держави… Але тривало так зовсім недовго і статус столиці Рівне знов утримувало мало.
![](https://rivne-day.com/wp-content/uploads/2024/02/The-level-has-this-name4.jpg)
У 1941 році Рівне стало столицею Райхкомісаріату Україна. Керував ним кровожерливий Еріх Кох, який перетворив Райхкомісаріат на практично повноцінну державну одиницю зі своєю системою совіти, фінансами, економікою. Але при всьому цьому це була колонія, яка була безперешкодно зв’язана з третім Рейхом. У людей практично не було прав, їх або вивозили на роботи до Німеччини або примусово переселяли. В ідеалі всі мали бути виселені за Урал.
Після приходу радянської влади Рівне перестало бути столицею Райхкомісаріату.
Тлумачення назв відомих вулиць Рівного
Рівне – це неймовірне місто, назви вулиць якого інколи потребують пояснення. Звісно, за роки існування вони часто перейменовувалися. Останні зміни назв почали відбуватися з 2022 року у зв’язку з початком повномасштабної війни.
- Одна з центральних – це Вулиця 16 липня. Її назвали на честь прийняття декларації про державний суверенітет 16 липня 1990 року. Раніше вона мала назви Директорська, Галлера, Леніна, Кенінгсбергштрасе, Комуністична. Тут розташована прокуратура, відділення МВС, один з найстаріших будинків Рівного.
- Вулиця 24 серпня теж розташована у центральній частині Рівного. Вона названа на честь проголошення незалежності України. Назва затверджена 13 жовтня 1992 року. Мала різні назви: Князя Скорупки, Німецької Армії, Чапаєва, Хрущова.
- Однією з найбільших є вулиця Степана Бандери, названа на честь лідера національно-визвольного руху. Назву отримала у 1992 році. На території сучасної вулиці за час німецької окупації існувала Вулиця Зюдрінг. Тут знаходилися дерев’яні бараки, де німці утримували полонених. Тут було практично передмістя і саме на цій території у 1942-43 роках розстрілювали інтелігенцію. В районі цієї вулиці знаходився стародавній млин.
- Сучасна вулиця Бандери забудована в 50-70-х роках минулого століття. На початку цієї вулиці розташований Гідропарк.
- Цікавим є і Проспект Генерала Безручка , який названий на честь військового діяча УНР. Назва вулиці була затверджена 25 лютого 2016 року. Раніше вона називалася вулицею Ворошилова і Дундича (радянських «героїв»).
- В мікрорайоні «Ювілейний» є цікава Вулиця Теодозії Бриж. Названа на честь української скульпторки, яка народилася на Рівненщині. Це вуличка, де розташовані лише приватні будинки. Раніше називалася вулицею Ванди Василевської.
- Однією з найдовших у місті є вулиця Князя Володимира, названа на честь Володимира Великого. Вулиця мала назву Млинівська, а до 1993 року – вулиця Москаленка. Тут розташований Покровський собор, кладовище Грабник та Палац учнівської молоді.
- У центральній частині міста розташована і вулиця Академіка Грушевського. Названа на честь Президента Центральної Ради Михайла Грушевського. Назву вулиця отримала 18 вересня 1991 року. Раніше називалася вулицею Ніколаєва.
- 8 липня 2022 року з’явилася вулиця Олега Дудея. Названа на честь героя україно-російської війни, який загинув у квітні 2022 року. За часів Польщі вулиця мала назву Гандьова, потім Торгова, Чернишова.
Цікавими є також назви вулиць, які присвячені відомим історичним постатям: Казимира Любомирського, Кастуся Калиновського, Ольги Кобилянської, Євгена Коновальця, Гетьмана Мазепи, Андрія Мельника, Ніла Хасевича, Петра Могили, Олега Ольжича, княгині Ольги, Володимира Мономаха.
![](https://rivne-day.com/wp-content/uploads/2024/02/The-level-has-this-name7.jpg)
Загалом, більшість вулиць Рівного уже піддалися декомунізації і носять імена героїв україно-російської війни, відомих історичних та політичних українських діячів, присвячені визначним подіям в Україні.
Отже, Рівне – це старовинне і дуже красиве місто, яке має давню історію і пройшло непрості етапи розвитку. Тут були епідемії, набіги ворогів, окупація, страждання та розстріли. але незважаючи на це місто змогло зберегти самобутність та неповторність.
Читайте історію Рівного на нашому порталі.