Небагато людей за межами Рівненської області знають, що у Рівному до повномасштабного вторгнення повноцінно функціонував міжнародний аеропорт. Він вважався досить перспективним і до 2023 року мав бути відреставрований. У 2021 році аеропорт потрапив у 16 летовищ держави, які мали бути відновлені. Але війна перервала всі плани.
З початком війни аеропорт перестав функціонувати. 25 лютого 2022 року він був атакований ракетами, постраждала злітна смуга. Наразі летовище не використовується за призначенням, проте виконує інші важливі функції.
Що ж являє собою аеропорт? Для чого і коли він був побудований?
Рівненський аеропорт: Історія
Рівненська область досить густозаселена, особливо багато людей у віддалених селах і містечках проживало до 1991 року. Виникла потреба якось з’єднувати велике місто Рівне з населеними пунктами, які були віддалені від обласного центру лісами й болотами. У 1944 році відразу після того, як на Рівненщину вступили радянські війська, був побудований аеропорт. Знаходиться він у селі Велика Омеляна. До Рівного – 4 кілометри. Напрям руху – Дубенська траса. До центру Рівного – 8 кілометрів. Поряд є траса, що дає можливість дуже швидко доїхати до міста.
Площа летовища – 170 га. На ньому є дві злітні смуги. У 2016 році справною була лише одна смуга. Тут були й активно функціонували каси з продажу квитків, представництва авіакомпаній, митний контроль, служба перевезень, довідка. Крім того, недалеко були стоянки, кафе і готелі. На сучасному етапі Рівненський аеропорт чекає дозволу на поновлення авіаперевезень, які обов’язково відновляться.
В 1945 році Рівненський аеропорт почав приймати перші пасажирські повітряні судна. До тієї пори це був військовий аеропорт. З 1945 року цивільні літаки повинні були робити все, щоб підтримувати зв’язок з північними районами рівненської області. Наприклад, перевозити газети чи вантажі.
У 1950-1969-х роках аеропорт розвивався і збільшувався, з’являлися нові авіазагони, збільшувалась кількість повітряних суден. Крім того, будували й новий аеровокзал.
А вже у 70-х роках минулого століття на Рівненщині збільшився розвиток авіаційної сфери. Можна сказати, що це був розквіт Рівненського летовища. У 1977 році збудували сучасний аеровокзал, який мав найсучаснішу злітну смугу. Тоді ж вокзал зміг приймати великі цивільні літаки. Вже на той момент тут могли сідати ТУ і ЯК-40 і ІЛ-76. А на початку 80-х років Рівненський аеропорт міг приймати й Л-410.
Після отримання незалежності України Рівненський аеропорт почав шукати способи розвитку і підтримки свого функціонування. У 1992 році летовище отримало статус міжнародного. З 1993 року відбувалися різноманітні реорганізації, які по-різному впливали на розвиток аеропорту. Але не зважаючи ні на що, він продовжував функціонувати.
Тенденції сучасного розвитку
У 2005 році аеропорт підтвердив звання міжнародного. Але його робота не була такою активною як хотілося. У 2015 році крізь Рівненський аеропорт «пройшло» лише 394 пасажири. Вже у 2016 році він обслужив 6997 пасажирів. Адже з липня 2016 року були запущені маршрути Рівне-Анталія. Їх ініціювала українська компанія «Браво». А вже в жовтні 2016 року були запущені маршрути до Єгипту.
З 2018 року в аеропорт прилітали також і вантажні літаки.
Рівненський аеропорт на карті.
Вже у 2021 році в аеропорті почала проводитись реконструкція. Він увійшов у програму президента «Велике будівництво». 3 жовтня 2021 року до аеропорту прилетів Боїнг 737-500. Це був літак литовської компанії. Він привіз 49 пасажирів з Австрії. А вже 4 жовтня 2021 року з Рівненського аеропорту цей же літак полетів до Тель-Авіва. Це було перше приземлення «Боїнга» у Рівному за довгі роки. Адже перед тим літак такого типу приземлявся в Рівному ще за часів югославської війни. На сьогодні аеропорт у Рівненській області не діє. Але він не зачинений, а виконує інші важливі функції, які дозволяють розвантажити систему митного посту у Рівному.
Більше історії Рівного читайте у нас на порталі.