Багато наших співвітчизників захоплюються старовинною архітектурою західноєвропейських країн, не знаючи, що й в Україні є також чимало не менш цікавих будівель, пронизаних духом древності.
Наприклад, у Рівненькій області туристи можуть відвідати замки, що мають багатовікову історію, в якій чимало «білих плям».
До таких, овіяних таємницями палаців-фортець, можна по праву віднести Дубенський замок. Ця дивовижна будівля представляє інтерес і з точки зору архітектури, і відповідно до подій, очевидцем яких замку довелося стати, і як місце подій творів народного епосу, що дійшли до наших днів.
Розташування та архітектурні особливості фортеці в XV–XVII віках
Від обласного центру до Дубенського замку відносно недалеко, близько 47 км.
Даний об’єкт, що розташувався в центрі міста Дубно, являє комплекс споруд. Головними з них є будівля палацу, парадний в’їзд дорогою по мосту та пара могутніх бастіонів.
Таке місцезнаходження укріплення було стратегічно обґрунтованим: з одного боку шлях до нього перегороджувала річка Іква, з іншого – простягалась заболочена долина.
Є непідтверджені версії, що дана будівля існувала вже у Х столітті, проте в 1241 році вона була зруйнована монголо-татарською навалою.
Достеменно відомо, що спершу замок був споруджений із дерева за ініціативи князя Федора Острозького. Почалася ця забудова приблизно шість віків тому.
У першому виконанні будівля являла собою оборонну фортецю, який стояла в оточенні мурованих стін та рову перед ними.
Проте дерев’яний варіант укріплення був ненадійним. Очевидно, з цих міркувань наступник князівської династії, Костянтин Острозький, вирішив наприкінці XV століття зробити фортецю більш міцною та потужною – кам’яною.
А на початку XVII століття замок був ще раз модернізований – звести його по-новому вирішив нащадок того ж роду – Януш Островський.
Як свідчать джерела, коли даний об’єкт перебудовували, старий фундамент і цокольну частину споруди залишили. Вона досі має первісні склепіння циліндричної форми.
Зберігся донині й декор банкетної зали. У ній можна помилуватися зображеннями чарівних німф та бога вина, які, очевидно, колись були свідками масштабних розваг господарів цієї розкішної садиби.
Комплекс доповнюється мініатюрною круглою вежею – ротондою. Історики вважають, що ця невеличка башточка мала двояке призначення. Вона була пунктом спостереження дозорних, що контролювали наближення ворожих полчищ, та слугувала місцем приватних світських бесід.
Як перебудовували Дубенський замок у XVIIІ-ХІХ столітті та що в ньому тепер
Приблизно триста років тому замок Дубно став власністю польських магнатів. Очевидно, його нові господарі мали інший смак, тому комплекс перебудували знову, цього разу в модному на той час стилі бароко.
Тоді перебудова торкнулася лише частини комплексу, а в ХІХ столітті він був розширений за ініціативи свого чергового володаря – шляхтича, князя Щербатова.
На кутах бастіонів побудували невеличкі башти-кавальєри. Одна з них носила назву Дівочої, в інших джерелах вона згадується як Беатка.
Вхід до брами форту пролягав через міст – обидві ці складові архітектурного комплексу знаходилися в Надбрамному корпусі.
На початку минулого століття відновлювальні роботи продовжилися. Була реконструйована Мурована вежа. Уже тоді в ній відкрили бібліотеку та музей.
У 1981 році Дубенському замку був присвоєний статус історичного заповідника – він офіційно став культурним центром Волині.
Донині збереглася вежа Вівтар у старій частині будівлі – вона вважається одним із базових елементів корпусу та атрибутом міста Дубно. Висота цієї башти сягає 35 м – вона дає можливість помилуватися мальовничим видом міста та довколишніми природними ландшафтами Рівненщини.
Зараз на території об’єкта височать палаци Осторозького та Любомирського роду. Туристи можуть оглянути чотири вежі – Кам’яну, Нову, Круглу та Надвратну, а також Богоявленський храм.
Загальна площа ділянки, де розташувалася дана садиба-фортеця, складає близько 300 м².
Маловідомі історичні факти та реліквії пам’ятки
Науковці дійшли висновків, що Дубенський замок у своєму роді унікальний – де доводиться рядом фактів.
1. Неприступністю фортеці. Взяти відповідне укріплення, міцне та надійне, штурмом ніколи не вдалося жодному ворогу. Причиною цього стала бездоганна захищеність замку. Споруда охоронялася 73 гарматами, її захищала річка з довгими заплавами.
2. Спочатку Дубенський замок упродовж двох століть був власністю князівського роду Острозьких. Резиденцією представників вищих станів представників польської шляхти фортеця стала після 1700 року, коли династія Острозьких вимерла. У більш пізні часи володарями оборонного даного об’єкту були Заславські, Сангушки та Любимирські.
3. Не всі вежі комплексу мають один вік. Найстаріша з них – Кам’яна – збереглася донині настільки чудово, що приймає відвідувачів, демонструючи їм унікальні експозиції. У ній розташований місцевий краєзнавчий музей. На думку туристів та місцевих мешканців, найцікавішою в цьому культурно-історичному закладі є виставка «Скарби наші духовні».
4. У минулому в замку раніше працював ливарний цех по виробництву гарматної зброї. Цією майстернею було вироблено 73 гармати. Три відповідних артилерійських системи експонуються туристам – їх можна оглянути під час екскурсії.
Дубенський замок, що має неабияку архітектурну та історичну цінність, внесений до переліку «Сім чудес України» – він є культурною спадщиною, якою варто пишатися не тільки рівнянам.
Легенди про замок Дубно
Не дивно, що така дивовижна фортеця оспівана в українському народному епосі.
Одна давня легенда розповідає трагічну історію про закохану пару, що нібито трапилася в XVII столітті. Тоді в цій фортеці мешкав син козацького гетьмана, Андрій Бульба. Також у садибі проживала дівчина дивовижної краси, в яку молодий козак закохався.
Хоча красуня парубку відповідала взаємністю, молодим людям не судилося бути разом – батьки були проти їхнього одруження.
Всупереч батьківській волі, закохані продовжували зустрічатися таємно, доки батько дівчини їх не викрив. Вражений побаченим, він запропонував доньці вибір – лишитися з Андрієм або побратися з заможним шляхтичем.
Чомусь дівчина обрала заміжжя з багатієм, і це стало для козака справжнім лихом. Його кохана вийшла заміж і продовжувала жити в замку, а Андрій, живучи думкою про її повернення, втратив від біди розум.
Через деякий час в замку стали з’являтися привиди козака та його зрадливої дівчини – люди помічати ці примари, коли на території садиби відбувалися події на кшталт весіль або відзначення великих християнських свят.
За цією легендою, привиди цієї романтичної пари з’являються в замку й дотепер. Вони неквапливо ходять, дивляться одне одному в очі й посміхаються.
Існує й інша легенда про Дубенський замок. Її персонажем є «Чорна княгиня» – це прізвисько отримала спадкоємиця Острозького Іллі – Гальшка. Юну княгиню примушували до заміжжя, але вона, не бажаючи йти під вінець без любові, віддала перевагу самогубству. Дівчина стрибнула вниз із балкону замку.
Дізнатися набагато більше про це дивовижне місце та отримати безліч незабутніх вражень можна, відвідавши замок Дубно. У цьому місці, загадковому й величному, варто побувати хоч раз кожному українцю.
Де на карті знайти Дубенський замок? – Місцезнаходження.
Більше історії Рівненщини читайте на нашому порталі.