Юзефінський дуб – найстаріше дерево в Україні. Ця видатна пам’ятка природи знаходиться у Рокитненському районі Рівненської області, неподалік від села Глинне. Дуб росте на території своєрідного комплексу ”Юзефінської дачі”. Місцина носить назву Радзивілівська пуща. Дерево є природним рекордсменом та гордістю Рівненщини і входить до національної ботанічної спадщини України.
Чим унікальний Юзефінський дуб?
Найстаріший дуб на Рівненщині має дивовижну історію та вважається місцевим оберегом від злих сил. За переказами старожилів, Юзефінський дуб є свідком походу князя Ігоря на деревлян 945 року. Тому його і називають у народі – ”дуб Ігоря”. Історики та місцеві краєзнавці підтвердили цю теорію та зазначили, що за віком дерево дійсно могло бути свідком далеких подій Київської Русі. У другій половині XX ст. поліські пущі жорстоко вирубували німецькі нападники. Незважаючи на всі незгоди та втрати, урочище, на якому височіє дуб, збереглося і до сьогодні.
Місцеві жителі зазначають, що це багаторічне дерево має цілющі властивості. Якщо у перехожого важко на душі та він постійно відчуває апатію і занепад сил, потрібно просто обійняти Юзефінський дуб. Це одне з енергетично найсильніших дерев в Україні. Через довгий вік наділений низкою лікувальних властивостей. Подейкують, що дерево є своєрідним провідником, який з’єднує людину з Всесвітом. Таким чином, можна набратися сил і попросити виконати будь-яке заповітне бажання. При уміло поставленому контакті з дубом, людина може значно продовжити свій вік та життя своїх рідних аж до п’ятого покоління. Проте, щоб найбільший дуб в Україні зміг допомогти, потрібно більше гуляти в дубових гаях та користуватися в побуті предметами з дерева. Категорично заборонено ламати гілочки дерева чи обривати листя. Це може лише нашкодити вам. Та і це має цілком логічне пояснення – не можна жити, наносячи шкоду природі. Треба жити з нею в мирі та гармонії, і тоді вона щедро нагородить та порадує всіх жителів планети.
У селі Глинне, що знаходиться неподалік, існує легенда, що дуб допомагає при народженні дітей. Особливо це актуально для молодої пари в день одруження. Тисячі закоханих Рівненщини після церемонії вирушали до дуба, обіймали його та просили допомогти з дітьми. І хоч багато людей не вірять у ці прикмети, та є факт, який засвідчує протилежне. Населений пункт Глинне займає перше місце по народжуваності у Європі. Тому, можливо, доля правди в цьому є.
Скільки років Юзефінському дубу?
Через довгий вік його часто називають дубом-патріархом. Навіть місцевим мешканцям до 1997 року було складно відповісти – скільки років найстарішому дубу. Після проведення низки досліджень захисників природи та краєзнавців, всі дійшли до висновку, що вік дуба становить понад 1350 років! Той, хто побачить його наживо, однозначно погодиться з традиційною оцінкою його віку. Дерево пережило далекі часи Київської Русі, незліченні набіги татарських орд та німецьку окупацію краю, проте збереглося дотепер, щоправда, не в найкращому стані. Він має статус найстарішого в Україні, хоча до сих пір точаться суперечки з цього питання серед науковців. Станом на сьогодні Юзефінський дуб входить до Книги рекордів України, а також є природним скарбом, історичною пам’яткою та гордістю Рівненщини. За деякими відомостями, дуб проріс аж у 650 році нашої ери і до сих пір вражає своєю життєдайною енергією та виносливістю.
Цікаві факти про Юзефінський дуб
Ми зібрали кілька найцікавіших фактів про найстаріше дерево України і готові ними поділитись:
- Після удару блискавкою у 1997 році, могутній дуб позбувся найтовщої гілки та був розкроєний по корі до самої землі. Саме тоді дослідники природи і визначили вік дуба.
- На дереві збереглося дві гілки. Неймовірно, проте дуб досі плодоносить щоосені.
- Ширина дерева становить 8,4 метра, а висотою сягає близько 20 метрів.
- У 2010 році дуб-патріарх посів 2 місце у Всеукраїнському конкурсі ”Історичне дерево України”. Сертифікат видали місцевій громаді.
- Свою назву місцевість отримала завдячуючи роду литовських князів Радзивілів, які у XV ст. правили в цьому краї у складі Великого князівства Литовського та Речі Посполитої.
- Станом на сьогодні, Юзефінський дуб часто хворіє. Жителі Рокитненського району підживлюють коріння, доглядають за дубом, не даючи дереву засохнути.
- Щоб обійняти дуб повністю з усіх боків, потрібно аж 5-6 чоловік.
- В епоху язичництва біля дуба предки здійснювали ритуали та поклонялися богам. Тому сучасники і вважають дуб місцем сили та потужної енергії.
Варто зазначити, що неподалік дерева знаходиться жіночий монастир Іверської Ікони Божої Матері, збудований у 1997 році. З часів Київської Русі збереглася цікава топоніміка – Ігорів Брід поблизу села Біловіж, урочище Ігорева Тризна. За легендою, через ці міста київський князь переходив у Надслуччя.
Юзефінський дуб: де знаходиться?
Розташований стародавній дуб в урочищі “Юзефінська дача” в Рівненській області, між селами Березове та Глинне. Територія місцезнаходження дерева дуже мальовнича та вражає своїм колоритом. Це місце вважають ботанічною пам’яткою природи України, тут зустрічається багато дубів віком від 300 до 1000 років. Проте найстаріший дуб – Юзефінський, який є деревом загальнодержавного значення. Поряд знаходиться невеличкий ставок та залишки садиби, де збереглося чимало дерев. На “Юзефінській дачі” окрім дубів, наявні декілька видів ялин та сосни. Місцевість багата на екзотичні види дерев, а також багаторічних трав’яних рослин. Унікальними є чорні берези, сосна Веймутова та сосна кримська, які зростають в Радзивілівській пущі. Між ними росте лісова ліщина, кущі якої сягають 8 метрів у висоту. Юзефінський дуб – це не просто дерево, а справжній живий символ української культури та природний оберіг. Він служить засобом зв’язку минулого з сьогоденням і є дивовижною історичною пам’яткою України. На сьогодні дуб потребує захисту та підживлення, оскільки через довгий вік зазнав чимало потрясінь. Завітайте до ”Юзефінської дачі”, щоб на власні очі побачити могутній дуб, який вражає своєю енергетикою та живучістю.
Більше про цікаві місця Рівного та області читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.