Рівненщина багата лісовими масивами, і серед них унікальні куточки, що зачаровують гостей багатством флори та чудовим, рукотворним ландшафтним дизайном. Саме так можна сказати про Клесівський дендропарк – райський куточок мальовничого Полісся, що не залишає байдужим жодного відвідувача, захоплює й дарує море позитиву.
Про історію та засновника цього дивовижного дендрарію на Поліссі, його зелених мешканців, особливості облаштування та найпривабливіші локації розповідається далі.
Як з’явився Клесівський дендропарк та хто його фундатор?
Задум створити такий об’єкт на території Клесівського лісництва виник ще в 1988 році. Ідея ця належала одному з працівників відповідного закладу – Олексію Федоровичу Ворону.
І її реалізацією ініціативний та не позбавлений дизайнерського таланту лісничий почав займатися сам. Виконані ним роботи полягали в придбанні посадкового матеріалу, його вирощуванні, а також плануванні паркової ділянки.
Місцезнаходження кожної стежинки, кожної клумби на території, де знаходиться Клесівський дендропарк, є чітко продуманим його закоханим у свою справу засновником.
Офіційне відкриття цього парку відбулося в 1997 році. Відомо, що його засновник не мав професійної освіти – це був ландшафтний архітектор-самоук. Спершу наміри майстра озеленення в офіційний колах не були сприйняті серйозно. Олексія Ворона жартома називали ботаніком, «зеленим магом» та «людиною-ножиці», але це однозначно був лісівник з великої літери.
Зараз його вважають основоположником видатної школи ландшафтного дизайну та монументальної скульптури озеленення в Рівненській області. Після смерті цього професіонала, що сталася в 2012 році, дбати про дендропарк Клесів став Сергій Кулик – майстер з озеленення лісгоспу.
Особливості та багатство флори
Окрім місцевих рослин на території відповідного паркового закладу можна побачити чимало екзотичних, нетипових для Полісся кущів та дерев.
Багато серед них – вічнозелені. Загалом в зеленому царстві дендропарку налічується більш ніж 120 порід хвойних та листових. У ньому росте сім видів ялівцю, в тому числі віргінський, лускатий, звичайний та верескоподібний, самшит та туя західна. Можна побачити в парку і рідкісні види ялин, зокрема, ялину-подушку, сріблясту та канадську конічну. Є в ньому також і представники флори країни Сонця, що сходить – бересклет та туєвик японський.
Екзотикою для Рівненщини вважається пурпурова слива, бегонія піддуболиста, пальмовидні й канадські клени, бруслина й барбарис пурпуровий – всі ці диковинки в дендропарку чудово прижилися.
Тут можна прогулятися затишною каштановою алеєю довжиною понад 200 метрів, яка щороку досаджується.
Площа закладу займає близько трьох гектарів, а його довжина становить 2,4 км. Цей дендропарк (Рівненська область) вражає тим, наскільки ретельно він доглянутий. Підстригаються всі зелені локації в ньому двічі на рік – наприкінці весни та на початку літа і в кінці серпня.
На озері, що родзинкою парку та однією з улюблених фотозон для його відвідувачів, улітку можна побачити цвітіння білих та рожевих лотосів. Виглядають ці ошатні квіти на воді неперевершено.
Цікаві локації
Фішкою дендрологічного парку є його напрочуд гарні та неповторні скульптури – зелені, з дерева та каменю.
Багато з цих шедеврів створені за допомогою звичайних садових ножиців та драбини. Вони демонструють різноманітні фігури – від звивистих химерних огорож до скульптур у вигляді герба України тризуба, колобка-смайлика та арочних конструкцій.
Загальна протяжність живоплотів у даному парковому закладі складає 2,5 км – завдяки професійній стрижці ландшафтних дизайнерів ці дерева й кущі отримують оригінальну геометрію конусів, напівконусів, тарілок тощо.
Що цікавого в Клесівському дендропарку є для поціновувачів сучасного класичного скульптурного мистецтва, так це дерев’яні композиції і окремі статуї. Вони майстерно зображують різних тварин (оленя, черепаху, ховраха, вепра, ведмедів) і чарівних персонажів (лісовика й фантастичного птаха, що нагадує орла).
Найпопулярнішою з них є ансамбль у вигляді зграї вовків, не на жарт стурбованих поділом здобичі. Місцеві мешканці жартома називають відповідну локацію «Верховною Радою».
Паркові куточки, які найбільше уподобали туристи для селфі й фотосесій носять романтичні назви «Чаші Богдана Хмельницького», «Острова Кохання», «Воріт до райського саду».
Увагу відвідувачів привертає річка Любонька й мальовничі рукотворні озерця, з’єднані по дну між собою. А поглянути на всю цю велич та красу згори можна, піднявшись на спеціально обладнану гірку – оглядовий майданчик. З неї відкриваються види на Острів Кохання та залізницю.
Ще на території відповідного закладу розташовуються так звані «зелені канапи», призначені для відпочинку його гостей. Вони являють собою дубові лави з живими диванними «спинками» із хвойних рослин, які не тільки випромінюють чудовий аромат, але й мають потужну фітонцидну дію – знищують патогенну мікрофлору навкруг.
Фахівцями доведено, що перебування на такій лавочці впродовж 20 хвилин можна прирівняти до доби знаходження в хвойному борі.
На деяких паркових деревах тут можна побачити незвичайні циліндричні конструкції – це поліські вулики, прикріплені прямо на стовбури лісових красенів. На Рівненщині такі креативні вулики називають борті. Подейкують, що мед із них має особливу цінність та найкращі смакові якості.
Актуальна інформація для туриста
Якщо ви плануєте мандрівку на Полісся, обов’язково відвідайте Рівненські дендропарки – вони варті уваги і є якраз тим місцем, що дозволить відпочити душею, насолоджуючись природою, яку доглядають дбайливі людські руки.
Адреса Клевіського дендрологічного парку – Рівненська область, Сарненський район, смт Клесів, вулиця Чайковського, 56.
Працює такий заклад без вихідних до 18.00 години. У будні дні він відкривається о 9.00, а в суботу та неділю – о 12.00.
Дістатися до смт Клесів, що знаходиться на півночі області, в 90 км від її адміністративного центру, можна власним авто або на автобусі або залізницею.
З Рівного сюди регулярно курсують автобусні рейси. Відповідне залізничне сполучення є також із Києвом, Ковелем, Львовом, Харковом, Дніпром, Коростенем та багатьма іншими українськими містами.
Більше про цікаві місця Рівного та області читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.