Перлиною селища Дермань Рівненської області та одна із пам’яток слов’янської культури є Свято-Троїцький Дерманський жіночий монастир. Нині
монастир-фортеця має статус архітектурної пам’ятки національного значення. Де знаходиться, архітектурні особливості будівлі розповімо далі.
Дерманський монастир-фортеця: сторінки історії
Свято-Троїцький жіночий монастир РПЦвУ був заснований князем Василем Острозьким у ХV столітті. Родина Острозьких займалася розвитком міст, не лише політичним, соціальним, але і культурним. Підтвердженням цього є те, що у 1449 році Костянтин Острозький подарував монастирю книгу повчань, рукописне Євангеліє, хрест, церковний одяг. Управляючим архітектурної пам’ятки у 1575-1576 роках був Іван Федоров. При монастирі заснували школу та друкарню, розвитком яких займався Дем’ян Наливайко. Це був осередок книгодрукування та освіти, так як багато видань українською мовою було надруковано саме тут. Діяла друкарня на території протягом 3-х років, а згодом її повернули в Острог.
На території святині діяла також бібліотека, де зберігались книги церковного напрямку, а також рукописи та стародруки різними мовами. Коли монастир став уніатським у 1712 році, його настоятелем був греко-католик Януарій Огурцевич. Монастир у 1828 році зазнав пошкоджень внаслідок пожежі, згорів вівтар та іконостаси, а під час Першої світової війни багато ікон та дзвони були вивезені в російську губернію. Існував монастир до 1947 року, поки приміщення не перетворили на продовольчий магазин, який згодом у 90-х роках повернули ченцям, котрі почали відбудовувати та реставрувати святе місце.
Архітектурні особливості
Дерманський монастир розташований на вершині пагорба, має захист із південного боку ставком, з іншого болотним луком, а з півночі та сходу глибоким ровом, котрий при загрозі навали загарбників наповнювали водою із ставка. До святині можна було дістатися через дерев’яний міст, який пролягав через рів, нині на його місці земляний насип. Увійти до архітектурної пам’ятки можна було через п’ятиярусну браму-дзвіницю. На початку ХV століття висота вежі була 18 метрів, перший ярус- це брама-дзвіниця у вигляді прямокутника, на четвертому розміщувалось 14 стрільниць, а п’ятий ярус слугував для розміщення дзвонів, будівництво якого було пізніше. Вежа мала оборонну функцію і аж ніяк не слугувала дзвіницею, нею була інша споруда на території монастиря.
Центральною спорудою була Троїцька церква, яка зруйнована була під час пожежі, а у 1841-1849 роках відбудовувалась у стилі класицизму. Найстарішою будівлею є келії, являють собою видовжену споруду, що врізається у залишки земляного валу, вхід має чотири колони та ампірний портик. Ще однією цікавою частиною монастирського корпусу є флігель – Т-подібна будівля, яка має підвали з циліндричними склепіннями, на другому поверсі якої було розташовано церкву Федора Острозького. Монастир-фортеця включає у себе підземні ходи, які виходили за оборонні мури. До нашого часу оборонні мури збереглись окремими ділянками незначної висоти, зовні закріплені кам’яними контрфорсами.
Сьогодення монастиря
Свято-Троїцький Дерманський жіночий монастир – це місце, яке поєднує у собі затишок, спокій та гармонію. Об’єднує різні сторони православної віри та української культури, що можна побачити через риси архітектури та дизайну. У невеликих житлових будівлях, що розташовані на території, живуть монахині. У храмі проводяться богослужіння, які кожен охочий може вільно відвідувати, крім цього у вірян є можливість відвідати музей ікон, який зібрав унікальну колекцію старовинних ікон різних століть, і спробувати себе у різних ремеслах, таких як вишивання, фарбування тощо. А відпочити від міської метушні, очистити думки можна завдяки прогулянкам по доглянутому та красивому парку на території святині.
Розклад богослужінь
Розклад богослужінь у Дерманському монастирі є зручним для бажаючих відвідати службу, починається з 8:00 ранку до 18:00 вечора кожного дня, за цей період часу проводиться утреня, божественна літургія та вечірня літургія.
Як дістатися
Знаходиться Дерманський монастир у селищі Дермань Друга, вулиця Федорова 2, Рівненської області, Здолбунівського району. Дістатися до святині можна автотранспортом по трасі Р05 до села Верхів або по трасі Т1801 до селища Мізоч, звідки потрібно повернути за знаком на Дермань та прямувати до жіночого монастиря.
Рівненська область є багатою на культурні, архітектурні пам’ятки, визначні місця, однією з таких пам’яток національного значення є Свято-Троїцький Дерманський жіночий монастир. Місце спокою, де можна помолитись, очистити думки та душу, наповнитись енергією та насолодитись неймовірно красивими краєвидами даного регіону, які зачаровують з першого погляду.
Більше про цікаві місця Рівного та області читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.