Острожець – село у Дубенському районі Рівненщини. Це досить велике село, в якому проживає практично 3,5 тисячі осіб. Кажуть, що село було засноване ще у 1446 році, але перша писемна згадка про нього датується 1528 роком. Населений пункт вважається родовим гніздом князів Острожецьких. Довгий час нинішнє село вважалося містечком, було районним центром до 1959 року.
Острожецький палац. Солдати австрійської армії біля палацу в Острожці, 1916 р.
Острожець розташований на півночі Рівненщини. До Рівного – 70 кілометрів, а до Луцька всього 18 км. Серед визначних пам’яток села: давнє «замчисько», курган 5-6 століття, панський маєток. Про останній збереглося чимало цікавої інформації.
Історія власників маєтку
Великий маєток у Острожці з’явився завдяки родині Лєдуховських. Першим представником родини був Лукаш, який народився у 1756 році і помер і у 1844 році. Він був дубенським маршалком. Був одружений з Теклею Стецькою. У них було п’ятеро дітей: Емілія, Людвіка, Олімпія, Маріанна та Ромуальд. Подружжя поховане на цвинтарі села Яловичі, що знаходиться недалеко від Острожця.
Після смерті Лукаша власником став його син Ромуальд. Він мав у власності не лише Острожець, а й навколишні села. Він був одружений на Леонтині Чацькій. Вона була дочкою власників Боремельського палацу. Її батьками були Михайло Чацький та Текля Піліховська. Проте, російська царська влада звинуватила Ромуальда у державній зраді і заарештувавши, відправила до Воронежа.
У Ромуальда та Леонтини була донька Марія. Свого часу вона вийшла заміж за Владислава Антоні Лєдуховського, який помер у 1900 році у віці 47-ми років. Владислав був родом з Торговиці. У подружжя був син Август. Саме він став останнім власником палацу в Острожці.
Довгий час була поширена інформація про те, що Август був неодружений і помер у 1939 році. Проте у Волинському державному архіві є справа Августа Владиславовича Лєдуховського, який був заарештований з початком Другої світової війни. Вона ведеться з 2 вересня 1939 року по 7 жовтня 1940 року. Фотографія арештованого не збереглася.
Август Лєдуховський, як виявилося, народився у 1879 році у Волинській губернії. Назва населеного пункту – Волочиськ. Нині це Хмельницька область. Август був поляком і поміщиком, вдівцем. Мав рідного брата Адама, який мав у власності маєток у селі Фаленичі на Волині.
Граф Август Лєдуховський мав 1600 гектарів землі, 85 коней, 40 корів, млин. Не мав ніякого військового звання і в армії не служив. За освітою був агрономом. Не був службовцем, не належав до жодної партії. Скоріше всього, мав цивільну дружину Вільму Лесик, яка проживала в Острожці.
Графа Лєдуховського заарештували 20 вересня 1939 року у своєму палаці. Тримали його у Луцькій тюрмі. За період арешту Лєдуховського постійно допитували, а також записували докази робітників, які в нього працювали. Вважалося, що чоловік був надто великим землевласником і ненавидів Радянський Союз.
8 квітня 1941 року був винесений вирок. Августа Лєдуховського відправили на 5 років до Узбекистану. Термін починався з 20 вересня 1939 року. Що далі сталося з останнім власником палацу в Острожці невідомо. Історія його життя поки до кінця не досліджена.
Острожецький палац
Коли точно з’явився перший палац у Острожці невідомо. Скоріше всього, він був побудований у 40-х роках 19 століття за бажанням Ромуальда Лєдуховського. Але, можливо, будівля вже існувала, а власник маєтку лише його перебудував. Палац був побудований у стилі класицизму. Але точної інформації про це немає.
Архітектором палацу був Генрик Марконі. Це відомий польський архітектор, який мав італійське походження. Був проектантом багатьох відомих палаців, костелів, шпиталю.
Палац був створений у формі прямокутника. Красива мурована будівля була покрита чотирисхилим дахом. Крім того був портик, який прикрашали 6 колон. Поверхня колон не була гладенькою, що чітко видно на деяких старих фото. Більшість світлин зроблені за часів Першої світової війни. До того ж, була тераса, на яку вели сходи. У палаці було багато кімнат для господарів і гостей.
Дуже незвичним був вестибюль. Його стеля підтримувалась стовпами, які мали вигляд бородатих голів. Звісно, був і величезний салон із каміном. Камін був декорований палісандром – екзотичним тропічним деревом. Внутрішні двері теж були виготовлені з палісандра або явора.
Палац мав шикарне декорування. Його стіни мали ліпнину, а кімнати – дорогі люстри і меблі, вишукані каміни.
Під час Першої світової війни австро-угорські війська використовували його як військову адміністрацію. Потім маєток був частково зруйнований, а вишукані твори мистецтва втрачені. Але після того як на території Острожця встановилася влада Другої Речі Посполитої палац було відновлено і там жив Август Лєдуховський.
Біля палацу був неймовірний садок, який зберігся до наших днів. Тут росли екзотичні дерева, а також італійські тополі, буки, липи, був неймовірний газон та багато квітів. Проектував сад Валер’ян Кроненберг. Розмір маєтку – 1850 га.
Звісно, і в часи Другої світової війн палац зазнавав руйнувань. Але його відновили. Проте твори світового мистецтва, декор були втрачені. До 1959 року у палаці був районний комітет партії.
Пізніше там розміщувався протитуберкульозний диспансер. Від колишньої величі лишилися лише колони, а будівля облицьована жахливою радянською плиткою, яка робить палац досить неприглядним. Проте поруч є старовинний сад, де ростуть унікальні дерева. Наприклад, бук червоний.
Палац в Острожці – вартий уваги. Можливо, колись він стане справжньої прикрасою Дубенського району, але поки це лише нагадування про минулу славу.
Ще більше історії Рівненщини читайте на нашому порталі.