Віковічна українська культура завжди буяла розмаїттям традицій та звичаїв, обрядів, які були особливі в кожної з областей. Більшість з них пов’язані з язичницьким минулим наших предків. Але всі вони мають ключову цінність — це наш генетичний культурний код, який ми повинні пам’ятати завжди і передати майбутнім поколінням. Сьогодні ми зазирнемо у минуле і ближче познайомимось з тим, які ж традиції і звичаї панували на Рівненщині.
Традиції: Водіння Куста, або літні коляди
Унікальний обряд, що відбувається на Трійцю. З давніх-давен його проводило старше покоління і жіночки, передаючи знання про звичай молодим дівчатам.
Суть обряду полягає в тому, що молоду дівчину вбирають в рясне зелене вбрання, зроблене з гілок, трави та квітів. Далі — “водять Куста”, заходячи до кожного подвір’я на селі. При цьому дівчата голосно співають так звані кустові пісні, вигукують привітання для власників осель, бажаючи усього доброго.
До чийого двора зайде найпишніший “Куст”, в того господаря буде найрясніший врожай.
Варто зазначити, що обряд водіння Куста зберігся і до сьогодні — в селі Сварицевичі, що на Рівненщині його проводять щорічно. А ще він встиг потрапити до списку об’єктів нематеріальної культурної спадщини України.
Кулінарні особливості
Куліш. Хто не чув про цю надзвичайну страву? Мабуть, немає таких хто людей, хто не пробував смачного українського куліша. Та для Рівненщини ця страва є традиційною – здавна у цьому регіоні славилися смачні каші.
Як же готували куліш? Для початку, пшоно, яке є основою страви, добре промивають, аби не було смітин. Після того підготовлюють баняк або горщик, де буде готуватися каша. До неї додаються різні добавки – кишки, гриби, свинячі ребра – хто як любить.Та найголовніший секрет приготування куліша – він повинен вистоятися у печі, щоб набратися тим неймовірним смаком, який так сильно вирізняє його з-поміж інших страв. За словами майстрів з приготування цієї страви – півдня, не менше! А для маленьких любителів смачної каші батьки готували куліш на молоці з ароматним солодким медом.
Мацик. Куди ж без головної страви – м’яса? Здавна господині робили мацики – в кожної був свій особливий рецепт. Свою химерну назву прродукт отримав тому, що зберігався на горищі, а господарка, прагнучи дістати делікатес, «намацувала» його рукою. Так мацик і став мациком.
Сьогодні рецепт смачного м’ясця знову популяризують, роблячи одним з туристичних гостинців.
А ось і рецепт мацька:
Потрібно підготувати свинячі шлунки або сечовий міхур. Потім вимочуємо, тремо картоплю,вмочуємо обов’язково в оцеті,солі та соді, аби повністю видалити запах. Перед тим, як почати накладати начинку, міхур чи кишка вивертається. Для наповнення беремо відро з шинкою, стегнами чи лопатками, нарізаємо шматочками, з яких попередньо забираємо плівку. Додаємо спеції: листок, перець, часник; чим більше спецій, тим пікантніше і насиченіше буде смак м’яса. Після того все щільно втрамбоувється, так, щоб не було доступу повітря, зашивається і вивішується на горище на один день.
Цікаві та смачні традиції Рівненщини. Одразу відчувається, що люди зналися і на веселощах, і на смачних, а головне, ситних стравах. Наші пращури багато працювали, тому важливо було проводити час весело, а їсти – ситно. Крім того, обряди та звичаї, традиції робили людей ближче, об’єднуючи одними ідеями та однією культурою.
Також пропонуємо познайомитись із популярними стравами Рівненщини. На нашому порталі є дві частини такого матеріалу: Кулінарні традиції Рівненщини: ТОП 5 популярних страв та Кулінарні традиції Рівненщини Частина 2.