Рівне – красиве місто, яке знаходиться на заході держави. Але тут немає значних туристичних пам’яток. Проте видатні місця в Рівному все ж є і тут можна погуляти і гарно провести час.
Куди піти в Рівному?
Лебединка
Одне з найгарніших місць у Рівному – це озеро Лебедине, яке знаходиться в міському парку Лебединка. Тут завжди людно, адже це найулюбленіше місце для відпочинку. Парк завжди мав різні назви, але у нього була неофіційна – Лебединка. Бо на озері в теплу пору року живуть красиві лебеді.
У 18 столітті на місці парку був палац Любомирських. Біля нього існував ставок, який замулився. З часом він став болотом, яке у 70-х роках минулого століття осушили. Тут постійно відбуваються різноманітні мистецькі заходи.
Також це дуже романтичне місце. У 2012 році тут встановили композиції з металу: «Закохані лебеді», «Весільна карета». У травні 2014 року створена Алея кованих фігур. Парк знаходиться на вулиці Замковій, 31.
Парк історичної реконструкції «Оствиця»
Даний парк розташований у мікрорайоні Басівкутівський, на вулиці Марусі Чурай. Зовсім поряд знаходиться Басівкутівське городище. Це культурна інституція, яка займається популяризацією української історії і культури. Це місце куди піти туристу в Рівному потрібно обов’язково. Адже тут можна покататися на давніх човнах, спробувати різні ремесла, дізнатися про давні звичаї, традиції. З вершини Басівкутівського городища видно водосховище.
Унікальністю є те, що у цьому парку є репліки давніх човнів. Тут відтворюють засоби, які ходили водними шляхами 1000 років тому. Є 9 таких човнів. Найстаріший – кінця 16 століття.
У парку дозволено гуляти, рибалити, фотографуватися. Довідки за телефоном – 0673600039. Його краще відвідати з квітня по жовтень. Потрібно заздалегідь повідомляти адміністрацію за вказаним телефоном. Працює з 10.00 по 19.00 з вівторка по неділю. Вхід вільний.
Рівненський зоопарк
Якщо думаєте: «Рівне, де погуляти», то варто обрати саме зоопарк. Він був заснований у 1982 році. На території знаходиться 130 видів рослин, 150 видів тварин. Щороку приблизно 30 видів тварин дають потомство. Це один з найкращих зоопарків України. Щороку тут буває приблизно 150 тисяч відвідувачів.
У теплу пору року зоопарк працює з 9.00 до 20.00, у холодну з 9.00 до 17.00. Квитки можна купити не пізніше, ніж за 30 хвилин до закриття. Вартість квитків у будні дні для дорослого – 120 гривень, у вихідні – 150. Дитячий у будні – 80, а у вихідні 100 гривень. Є пільги для багатодітних сімей, військовослужбовців, пенсіонерів. Зоопарк розміщений на вулиці Київській, 110. Довідки за телефонами – 0362653859.
Парк імені Тараса Шевченка
Це красива зелена зона, яка розміщується у центрі міста. Також є пам’яткою садово-паркового мистецтва. Тут росте 5 тисяч кущів і 14 тисяч дерев.
Ще у 18 столітті у фільварку Любомирських був заснований парк-сад. У 1939 році тут був створений парк відпочинку, а у 1941 році встановили перший пам’ятник Шевченку. На початку 60-х років тут були планетарій, тир, читальня, кімната сміху, літній театр, ресторан, танцювальний майданчик. У 80-х висадили нові дерева, встановили фонтани.
Є атракціони, різноманітні розваги для дітей і дорослих. Крім того, діє проєкт «Таємничі підземелля рівного». Проєкт реалізується вже 3 роки на кошти Євросоюзу. Робота над ним продовжується.
- Парк знаходиться на вулиці Соборна, 3Д.
Дика Устя
Що подивитись в Рівному, якщо вас не цікавлять пам’ятки? Найкраще провести час з природою, пройшовши маршрутом, який пролягає уздовж річки Устя до озера Басів Кут. Маршрут починається з вулиці Набережної. Тут практично немає цивілізації, чути лише спів пташок і тишу.
Також цим маршрутом їде поїзд дитячої залізниці. З нього відкривається чудовий вид на дикі місця просто посеред міста.
Монумент Вічної Слави
Це об’єкт, за яким часто впізнають Рівне. Він складається з парку Перемоги, алеї пам’яті, пагорба з обеліском та виставкою військової техніки. Архітектурно-меморіальний комплекс було відкрито у 1985 році. До пагорба веде мальовнича алея, яка переходить у великі сходи.
У квітні 2024 року з обеліска демонтували фігуру солдата і дівчинки. Але величність і краса цього місця все ж вражає. Поряд з пагорбом є урочище Бармаківське, де ростуть квіти, трави і лікарські рослини. Розташований на вулиці Київській.
Музей бурштину
Це унікальний музей, адже він єдиний в Україні. Був відкритий у 2010 році у Будинку вчених. Відомий завдяки підприємству «Бурштин України». Знаходиться у будівлі початку 20 століття, що чудово збереглася і має неймовірну естетику. Тут є чимало виробів з бурштину, прикраси, картини. Найдавнішим експонатом є шматок бурштину, якому 2 мільйони років. Є шматок каменю, вагою в 2 кілограми. А також чимало бурштину, у якому застигли навічно комахи та рослини. Розповідають про історію бурштину, його обробіток.
- Знаходиться на вулиці Петлюри, 17.
- Працює з понеділка по п’ятницю з 10.00 по 17.00.
Музей Уласа Самчука
Його було відкрито у 2007 році. Тут можна ознайомитися із життєвим та творчим шляхом відомого письменника з Рівненщини. Зберігаються експонати з колишнього помешкання Мучинських, де під час Другої світової війни жив Самчук. Є письмовий стіл, стільці, фортепіано, ліжко, сервант, листи, особисті речі, фотографії.
- У закладі постійно відбуваються мистецькі заходи.
- Знаходиться на вулиці Петлюри, 17.
- Працює з вівторка по п’ятницю та у неділю з 10.00 до 18.00.
- Довідки за телефоном 0961333844.
Краєзнавчий музей
Знаходиться у приміщенні колишньої чоловічої гімназії, яку звели ще у 1839 році. Заснований у 1940 році. Знаходиться 140 тисяч експонатів. На території музею знаходиться паркова зона і оглядовий майданчик.
Будівля музею має цікаву історію. Тут вчилися відомі українці: Микола Костомаров, Пантелеймон Куліш, Володимир Короленко, бував і Михайло Драгоманов, Семен Кузнець (Саймон Сміт – Нобелівський лауреат). Також свого часу тут був розташований Департамент освіти уряду Директорії, який очолював Іван Огієнко. А під Другої речі Посполитої було управління освіти Волинського воєводства.
- У музеї постійно проводяться заходи, мистецькі події.
- Розташований на вулиці Драгоманова, 19.
- Працює з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 18.00.
- Деталі за телефоном – 0684746678.
Рівненський пивзавод
Створений ще у 1847 році чеським пивоваром. Зараз це зразкове підприємство «Рівень ЛТД». Тут виробляють пиво, безалкогольні напої, мінеральну воду. Довга історія дозволяє заводу працювати потужно, використовуючи надбання минулого і технології сучасного.
- Розташований на вулиці Коперника, 9.
- Деталі за телефоном 0362633292.
Єврейка
Парк «Єврейка» – це зруйноване єврейське кладовище. Тепер на його місці збудували школу, а саму території перетворили на парк. З пагорба можна побачити чудовий краєвид. Зараз це місце досить занедбане, але важливе тим, хто цікавиться історією. Кладовище є на вулиці Литовській, 113-115.
Велика синагога
Її збудували в кінці 19 століття. Це була головна Рівненська синагога. Звели у стилі модерн у 1840-1874 роках. Під час війни фашисти складали речі розстріляних євреїв саме тут, а потім вивозили їх до Німеччини. У цьому приміщенні була велика єврейська бібліотека, яка зникла під час війни.
До 1917 року тут була єврейська школа. Синагогу закрили у 1957 році. З радянського часу тут розміщується спортивна школа. Будівлю можна побачити на вулиці Шкільна, 133.
Костел святого Антонія
Це колишній парафіяльний костел, який збудовано у неоготичному стилі. Має гарний годинник на фасаді. Збудований за проєктом Константія Войцеховського. Гроші давав Роман Сангушко. Освятили костел у 1900 році. Спочатку мав два великі шпилі, був прикрашений фресками і вітражами.
З радянського часу використовується як Будинок камерної та органної музики.
- Костел стоїть на вул. Соборній, 137.
- Деталі за телефоном 0362633730.
Майдан Бергшлосс
Це історичний квартал, який відкрили у 2020 році, частина Рівненського пивоварного заводу. Невелика площа викладена бруківкою і оточена триповерховими будівлями. Це нагадує типову архітектуру європейського містечка. Різнобарвні та різноманітні будиночки надзвичайно колоритні. Тут є готелі та ресторан. Часто проводять мистецькі події.
- Розміщений на вул. Петра Могили, 14.
Музей «Ковальські витребеньки»
Це приватний музей, який заснували у 2013 році. В експозиції є понад сто виробів ковальського мистецтва. Серед робіт – творчі експерименти від Романа Велігурського, скульптури Артема Вольського, композиції Віктора Михальова. Тут є металеві канделябри, скрині, рицарські обладунки, . Найбільший експонат – двометровий ведмідь з вудкою і відром.
З 2016 року тут діє галерея.
- Знаходиться на вулиці Михайла Стельмаха, 18А.
- Можна відвідувати з 09.30- до 16.00.
- Вихідні субота і неділя.
- Деталі за телефоном 0362285554.
Пам’ятник Марії Рівненській
Це монумент княгині Марії, яка була дружиною Семена Несвицького і у 15 столітті зробила все, щоб Рівне з маленького села стало містом. У 1479 році Марія отримала Рівне. Вона заклала замок та багато інших споруд, місто отримало Магдебурзьке право. У 1507 році Марія отримала вічне володіння Рівним.
- Пам’ятник відкрито у 2006 році на вул. Соборній, 99-113.
Пам’ятник Уласу Самчуку
Відкритий у 2005 році. Стоїть перед будівлею драматичного театру. Авторами монументу були Микола Пасічник, Віктор Ковальчук, Тетяна Мельничук. Знаходиться на вулиці Театральна, 1.
Дитяча залізниця
Це діюча залізниця. Проєктувати її почали у 1948 році. Урочисте відкриття відбулося у 1949 році. Лінія має дві станції, які проходять берегом річки Устя. На маршруті є міст, водоспускна труба. Діє з травня по серпень з п’ятниці по неділю.
- Залізниця розміщена на вулиці Соборній, 147.
- Деталі за телефоном 0362422094.
Колона Божої Матері
Її встановили у 1770 році під час епідемії чуми. А коли у місті лютувала холера, то колону відреставрували. В обох випадках хвороби відступали. 22 квітня 1952 року комуністична влада зруйнувала колону. Вона була відновлена лише у 2003 році Володимиром Стасюком і Леонідом Закревським. Стоїть на вулиці Соборній.
Пам’ятник Симону Петлюрі
Керівнику УНР пам’ятник відкрили у 2001 році. Розташований на вулиці Симона Петлюри, на площі, де у Народному домі у 1919 році працювала Директорія. На балконі одного з будинків Петлюра виступав перед людьми.
Рівне – це чудове місто, яке дарує людям позитивні емоції. Тут не надто багато пам’яток, але приємна атмосфера та хороші люди.
Більше про цікаві місця Рівного та області читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.